Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Yeni Dönemin İlk Toplantısını Yaptı

Meclis Başkanı Adnan İğnebekçili, sektörde ilk fabrikanın 1911 yılında kurulduğunu belirterek, 100. yılını kutlayan sektörün büyük gelişmeler kaydettiğini söyledi. İğnebekçili, sektörün 1911'deki 20 bin ton klinker kapasitesinden bugün 66 milyon ton klinker kapasitesine ulaştığını kaydetti. Türkiye'nin şu anda çimentoda dünyanın en büyük 4.

yapi.com.tr / AA
TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi Yeni Dönemin İlk Toplantısını Yaptı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclisi, yeni dönemin ilk toplantısını Birlik merkezinde gerçekleştirdi. Meclis Başkanı Adnan İğnebekçili, sektörde ilk fabrikanın 1911 yılında kurulduğunu belirterek, 100. yılını kutlayan sektörün büyük gelişmeler kaydettiğini söyledi. İğnebekçili, sektörün 1911'deki 20 bin ton klinker kapasitesinden bugün 66 milyon ton klinker kapasitesine ulaştığını kaydetti. Türkiye'nin şu anda çimentoda dünyanın en büyük 4. üreticisi olduğunu ifade eden İğnebekçili, son 2 yıldır da en büyük ihracatçısı durumunda olduğunu bildirdi.
    
Özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, sektörün Çevre ve Orman Bakanlığı nezdinde takip edilen sorunları Bakanlık yetkililerine iletildi.
    
En önemli maliyet enerji
    
Meclis toplantısında, çimento için en önemli maliyet unsurunun enerji olduğuna işaret edilirken, enerji maliyetlerinin azaltılması için sektörün görüşleri ve AB standartları dikkate alınarak, çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi. Bakanlık yetkililerinden, İkinci Ulusal Bildirim taslak haline gelmeden önce, projeksiyonlar konusunda sektörün resmi görüşünün alınması istendi.
    
Sektörün atık yönetimi konusunda beklentileri
    
Ömrünü tamamlamış lastiklerin, enerjiyi geri kazanan fabrikalarca toplanmasına ve parçalanmış araç lastikleri ile tehlikesiz atıkların, enerji geri kazanımı amacıyla ithaline, izin verilmesi konusunda görüş birliğinde olan sektör temsilcileri, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkililerine dileklerini aktardı. Yetkililer ise sektörün ömrünü tamamlamış lastik ihtiyacının toplam 550 bin ton civarında olduğunu, bunun 40 bin tonunun iç piyasadan karşılanabildiğini bildirirken, kesin hesaplamalar sonucunda, dış ticaret tebliğinde yapılacak bir değişiklikle, parçalanmış atık lastik ithalatına bazı ön şartlarla izin verilebileceğini anlattı.
    
''Yakıt tahsisatları kaldırılmalı''
    
Toplantıda ayrıca, sektör içerisinde kömürün ve petrokokun nerede, hangi şartlarda kullanıldığının belirlendiği ve bununla ilgili emisyonların sürekli kontrol edildiği bir sistemin benimsendiği vurgulandı. Meclis üyelerince, bu konudaki tahsis usullerinin, sektörün önüne ilave bir bürokrasi getirdiği, dolayısıyla sektörü zora soktuğu dile getirildi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tobb-turkiye-cimento-ve-cimento-urunleri-meclisi-yeni-donemin-ilk-toplantisini-yapti_86704.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!