Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tokcan: Türkiye Artık D Yapı'ya Dar Geliyor

İki yıl önce yurtdışı projelere imza atmaya başladıklarını söyleyen D Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan 'Türkiye piyasası bizi tatmin etmiyor' dedi.

Milliyet Gazetesi/Esra ÖZSÜMER
1 Tokcan: Türkiye Artık D Yapı'ya Dar Geliyor

ki yıl önce yurtdışı projelere imza atmaya başladıklarını söyleyen D Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan 'Türkiye piyasası bizi tatmin etmiyor' dedi. D Yapı Genel Müdürü İlder Tokcan, D Yapı'nın Doğan Grubu bünyesindeki gayrimenkulleri değerlendirmek üzere kurulmuş bir şirket olmasına karşın yurt dışında önemli projelere imza atar duruma geldiğini söyledi.

D Yapı'nın Ömerli'de 800 villalık dev bir konut sitesinin ve Bağcılar'daki Oto-Mall projesinin startını vermek üzere olduğunu açıklayan Tokcan, yine de yurtdışına açılma ihtiyacı hissettiklerini belirterek şunları söyledi:

"Grubun ihtiyacı olan printing center'lar kurudu, Petrol Ofisi yerleşimini yaptı, gazeteler yerleşti. Holdingin ihtiyacı olan diğer binalar da hızla ilerlemeye başlayınca yavaş yavaş piyasaya yönelik yap-sat türü çalışmalar yapmaya başladık. Bunun ilk örneği Beylikdüzü'nde yaptığımız 120 bin metrekarelik çarşı oldu. Arkasından Akfırat'ta 143 villa yaptık. Kısacası yavaş yavaş dışa açıldık ama artık Türkiye piyasası da bizi tatmin etmiyor. Bunun üzerine iki sene evvel Rusya'da çalışmaya başladık."

Ömerli'de dev villa projesi
Ömerli'deki konut projesinin 2 milyon 240 bin metrekarelik bir arsa üzerinde gerçekleştirileceğini söyleyen Tokcan, proje hakkında şu bilgileri verdi:

"Ömerli, bizden kaynaklanmayan, bölgesel imar çalışmaları yüzünden biraz uzayan bir proje. Burada 190 bin metrekare inşaat yapmayı planlıyoruz. Bunun yüzde 10'u sosyal tesisler olacak. Geri kalan inşaat alanı da iki katlı, bahçeli müstakil villalar yapmak üzere kullanılacak. Villalar, arazinin değerlendirmesine göre 250 ile 400 metrekare arasında olacak. Bu projede arazinin eğiminden de yararlanarak çok güzel rekreasyon alanları oluşturmayı planlıyoruz. Projenin inşaatına Ömerli'deki imar çalışmalarının tamamlanmasına bağlı olarak sanırım 2008'de başlayabileceğiz."

Oto - Mall'un D Yapı için bir prestij projesi olduğunu belirten İlder Tokcan, projenin henüz satışa çıkmadığı halde büyük talep gördüğünü söyledi.

İlder Tokcan "Otoparkları, fast-foodları, home ofisleri, banka şubeleri, ekspertiz ve noter ofisleri, birinci ve ikinci el otomobil galerileri, yedek parça satan marketleri ile çok organize, daha sonra değiştirilmeyecek, dejenere edilemeyecek bir proje yapıyoruz" diye konuştu.


'Libya'da büyük potansiyel var'
Moskova'da, yapılanması Doğan Holding'e çok benzeyen Sistema adlı büyük bir grubun merkez ofisini inşa ettiklerini söyleyen İlder Tokcan, büyük bir potansiyel gördüğü Libya'nın yurtdışında çalışmak için en legal ülke olduğunu söyledi.

Tokcan, "Libya'da kanun vardır ve herkes için eşittir. Eğer haklıysanız hakkınızı mutlaka alırsınız çünkü sosyalist bir ülke olma iddiaları var. İşçinin de müteahhidin de hakkı yenmez" diye konuştu.

Libya'da en büyük iş potansiyelinin inşaat ve buna bağlı olarak çimento sektöründe olduğunu kaydeden İlder Tokcan şöyle konuştu:

'Çimento acil ihtiyaç'
"Geçen haftalarda Libya'ya gittim ve iki kurumla görüştüm. Firmaların kapasitesini tartıyorlar. 1 milyar dolarlık iş alabilirsiniz. Herhangi bir yatırım yapabilirsiniz.
Mesela orada çok ciddi bir ihtiyaç olarak gördüğüm çimento fabrikası var. Bu alanda yatırım yapabilirsiniz ve Amerikan Exim'den bile kredi alabilirsiniz bu iş için. Orada en ucuz şey petrol. Bu büyük bir avantaj. Yeni yatırımlarda 6 sene vergi yok, gümrük yok. Bu tür teşvikler ciddi boyutlarda.

Dünyada çimento sıkıntısı var. Şu anda inşaat, dünyada patlamış durumda. Rusya, Türki cumhuriyetler, Libya, Afrika ülkeleri gibi yerlerde çok çimento ihtiyacı var. Benim imkânım olsa, yani yönetim yapalım diye karar verse orada çimento fabrikası kurarım, kredisini de bulurum."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokcan-turkiye-artik-d-yapiya-dar-geliyor_52653.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Merhabalar, Dar geliyor, diyorsunuz da, duyduğuma göre Libya'da çalıştırdığınız Türk İşçileri'ne sigorta yaptırmıyormuşsunuz. Şu an çok işçi sigortasız çalışıyormuş. Eger doğru ise, sizce bu yasal mı? YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!