Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ 124 Bin Gecekonduyu Dönüştürdü

Konut uygulamasındaki önceliklerini 'dar gelirlilere yönelik konut' ve 'kentsel dönüşüm projeleri' olarak belirleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm projeleri kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 124 bin 259 konutu projelendirirken, bunların yaklaşık 35 bininin ihalesini tamamladı.

Radikal Gazetesi
TOKİ 124 Bin Gecekonduyu Dönüştürdü

onut uygulamasındaki önceliklerini 'dar gelirlilere yönelik konut' ve 'kentsel dönüşüm projeleri' olarak belirleyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm projeleri kapsamında şimdiye kadar yaklaşık 124 bin 259 konutu projelendirirken, bunların yaklaşık 35 bininin ihalesini tamamladı. TOKİ'den verilen bilgiye göre, TOKİ, şimdiye kadar, 10'u Ankara, ikisi İzmir ve sekizi de İstanbul'da olmak üzere 137 belediye ile kentsel dönüşüp projesi çalışması yaptı. Bu projelerden 106'sı için protokol imzalanırken, proje alanlarında mülkiyet tespit ve taşınmaz bedel takdir işlemleri ile projelendirme ve fizibilite analizleri çalışmaları yürütülüyor.

Yeni projeler başlayacak
Projelendirilmesi kesinleşen 106 proje alanında toplam 124 bin 259 konut, bu konutlarla birlikte de gerekli sosyal donatı yapılar inşa edilecek. Bu projelerde, kent içinde mevcut durumda gecekondu işgali altında bulunan kaçak yapılaşmış alanların tasfiyesi, bu alanların kente yeniden kazandırılması amaçlanıyor. İmzalanan protokoller kapsamında 34 bin 760 konutun ihalesi yapıldı. Bu konutların büyük bölümünün inşaatı sürerken, Erzincan, Denizli, İstanbul Küçükçekmece, İzmir, Samsun, Kocaeli, Ankara, Erzurum ve Kars'taki projelerde konutlar hak sahiplerine teslim edilmeye başlandı. TOKİ'nin gelecek beş yıllık dönem içinde, bütün büyükşehirlerde ve tüm il merkezlerinde, henüz başlatılmadıysa birer adet kapsamlı dönüşüm projesi geliştirmeyi hedeflediğini belirten yetkililer, çalışmaları devam eden bölgelerde ise yeni etapların hayata geçirileceğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-124-bin-gecekonduyu-donusturdu_59934.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!