Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ 300 Milyon Dolar Dış Borç aldı

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Alman sermayeli Dresdnerbank öncülüğündeki 14 bankadan topam 300 milyon dolar kredi aldı.

Milliyet Gazetesioplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Alman sermayeli Dresdnerbank öncülüğündeki 14 bankadan toplam 300 milyon dolar kredi aldı. Hazine garantisi olmadan, ilk yılı ödemesiz 5 yıl vadeli, yıllık libor (Uluslararası piyasalarda, bankalar arası borçlanmada dolar ve euro'ya ödenen faiz)+1.25 faizle alınan kredi bu ay içinde idarenin kasasına girecek.

TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, yurtdışından borç almamak için uzun süre beklediklerini, vatandaştan kaynak sağlamak amacıyla erken ödeme indirimi uygulaması başlattıklarını, ancak vatandaşın buna ilgi göstermemesi üzerine yurtdışı borçlanmaya karar verdiklerini söyledi.
Bayraktar, "TOKİ taksitleri enflasyon ve memur maaşlarına paralel arttığı için, faiz geliri daha cazip kaldı. Vatandaş, parasını bankada tutup, faizi ile taksit ödemeyi tercih etti" dedi.

1.7 milyar YTL bekleniyordu
TOKİ'nin 19 Mart'ta başlayan uygulaması kapsamında, 2005 yılı sonuna kadar satışı gerçekleştirilmiş, geri ödemeleri devam eden konutların borç bakiyelerinin defaten kapatılması için başvuranların borçlarında yüzde 17 indirim yapılacaktı.
2005 yılı sonuna kadar satılan ve halen taksit ödemeleri devam eden 50 bin 205 konutun sahibinin yaralanabileceği uygulamadan 1.7 milyar YTL gelir bekleniyordu. Ancak TOKİ'nin bu yolla sağladığı kaynak 32 milyon YTL'de kaldı.

Otel ihalesi iptal oldu
Öte yandan TOKİ, Karadeniz bölgesinde yaptıracağı 3 otel için açtığı ihaleyi sadece bir yatırımcı şartname alınca, yeterli talep olmadığı gerekçesiyle iptal etti.
TOKİ Başkan Vekili Bayraktar, otel projelerine yatırımcıların ilgi göstermesi için iki seçenek üzerinde çalıştıklarını bildirdi. Otellerin işleyebilmesi için otellerin "oteller zincirine" sahip büyük yatırımcılar tarafından üstlenilmesinin yararlı olacağına işaret eden Bayraktar, bu amaçla bir grupla görüştüklerini söyledi.
Bayraktar, ayrıca, yatırım şartlarının iyileştirilmesi, kredinin artırılması üzerinde de durduklarını kaydetti.

TOKİ, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yaptığı protokol gereği, bölgedeki turizm potansiyelini değerlendirmek için Sinop, Ordu, Samsun, Giresun, Trabzon, Rize ve Artvin illerinde 7 otel yaptırmayı planlıyor.

İlk aşamada Sinop, Ordu ve Samsun'da 3 otelin yapımı için açılan ihale uyarınca, TOKİ, otel yatırımı yüzde 50 seviyesine gelince, yüzde 25 oranında kredi verecekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-300-milyon-dolar-dis-borc-aldi_53794.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!