Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ 9 Bin Konutu Satışa Çıkardı

TOKİ, 9 bin 22 konutu, büyük bölümü şartsız olmak üzere satışa çıkardı. Daha önce şartsız olarak satışa çıkarılan 5 bin 885 konuttan 2 bin 819’u ise satıldı.

NTV
17 TOKİ 9 Bin Konutu Satışa Çıkardı

b>TOKİ, 9 bin 22 konutu, büyük bölümü şartsız olmak üzere satışa çıkardı. Daha önce şartsız olarak satışa çıkarılan 5 bin 885 konuttan 2 bin 819’u ise satıldı.

Son üç yılda yaklaşık 210 bin konutun inşaatını başlatan, bunların 85 binini bitirme aşamasına getiren Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), özellikle küçük yerleşim yerlerindeki konutların satışı konusunda sorun yaşıyor. Bu yılın ilk yarısında ilk kez şartsız satış kampanyası gerçekleştiren idare, bu kapsamda yine 9 binden fazla konutu satışa sundu. Satış sorunu yaşanmaması için nüfusu 40 binden düşük yerlerde örgütlü talep olmadan konut üretmeme kararı alan TOKİ, daha önce üretilen, ilk kez satışa çıkarıldığında satılmayan konutların satış şartlarını da kolaylaştırıyor.

Haziran-Temmuz’da 5 bin 885 konutu şartsız satışa çıkaran, bunlardan 2 bin 819’unu satan TOKİ, büyük bölümü şartsız olmak üzere 9 bin 22 konutun satışı konusunda, yarın tanıtım kampanyası başlatacak. Özellikle alt gelir grubuna yönelik projeler kura yöntemi ile satışa sunulurken, başvuran sayısının konut sayısından az olması durumunda, isteyen istediği konutu seçebilecek.

Diğer konut projelerinde ise önce gelen istediği konutu alabilecek. Ziraat ve Halkbank’ın aracılık edeceği satışlarda, vade, alt gelir grubuna yönelik projelerde 180 aya çıkıyor. Diğer konut projelerinde vadeler, 60-144 ay arasında değişiyor. Bazı konut projelerinde, Aralık sonuna kadar başvuru süresi verildi.

‘Vatandaşın alım gücü yok’
TOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, fazla konut üretiminin söz konusu olmadığını’ belirtirken, “Özellikle küçük şehirlerde konut ihtiyacı çok fazla, ama vatandaşın alım gücü yok” dedi. TOKİ’nin satış haritasının, vatandaşın ekonomik durumunun da bir göstergesi olduğuna işaret eden Bayraktar, Ankara, İstanbul, İzmir, Eskişehir gibi gelişmiş kentlerde satışa çıkarılan bütün projelerin kısa sürelerde satıldığını, ancak ekonomik olarak az gelişmiş yerlerde, alt gelir grubuna yönelik konutlara bile yeterli talep gelmediğini söyledi.

Talep gelmeyen konutlar şartsız satışta
TOKİ, uyguladığı projeleri, öncelikle kura yöntemi ile satışa sunuyor. Bu satış sırasında konutlara yeterli talep gelmezse, kalan konutlar şartsız, açık satışa çıkarılıyor. TOKİ’nin şartsız, açık satış kampanyasında, konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce TOKİ tarafından satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce TOKİ’den kredi almamış olmaları şartları aranmıyor.

45 bin YTL’ye konutlar
Parası olanlar, bu konutlardan yatırım amacıyla da alabiliyor. Bu kampanya sayesinde isteyenler, TOKİ standartlarında 120-143 metrekarelik evleri, 45-65 bin YTL’ye, üstelik 180 aya kadar ulaşan vadelerle alabilecek. TOKİ, açık satışa sunduğu bir çok projede ayrıca, konutu aldıktan sonra 1 yıl süreyle üçüncü şahıslara devretmeme şartını da kaldırdı. TOKİ yetkilileri, aynı yapım standardında olmasına karşın, taşradaki projelerdeki konut fiyatlarının, büyükşehirlere göre daha düşük olduğuna dikkat çekiyor.

Hangi konutlar satışa sunuluyor?
TOKİ, Adıyaman-Besni, Aksaray-Eskil ve Merkez, Ankara-Şereflikoçhisar, Bilecik-Merkez, Bitlis-Ahlat, Diyarbakır-Ergani, ElazıĞ-Palu, Giresun-Şebinkarahisar, Gümüşhane-Merkez, Hatay-Dörtyol ve Kırıkhan, Karaman-Merkez, Kars-Sarıkamış, Kırşehir-Kaman, Kocaeli-Gebze, Konya-Beyşehir ve Halkapınar, Malatya-Akçadağ, Mardin-Kızıltepe ve Merkez, Niğde-Bor, Ordu-Fatsa, Trabzon-Akçaabat, Yozgat-Boğazlıyan, Merkez ve Yerköy’de bulunan konutlarını açık satışa sunuyor.

Alt gelir gurubuna yönelik Adana-Sofulu, Afyon-merkez, Ağrı-Patnos, Amasya-Merkez, Ankara-Kuzey Polatlı, Ankara-Şereflikoçhisar, Antalya-Çıplaklı, Kayseri-Melikgazi, Sivas-Suşehri, Tokat-Merkez, Trabzon-Bahçecik’teki konutlarını ise kura yöntemi ile satacak. TOKİ, şimdiye kadar satışa sunduğu 150 bin 694 konuttan 132 bin 151’ini sattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-9-bin-konutu-satisa-cikardi_48504.html

Read Comment Section
17 Yorum Yorum Yaz
  • ben alanyadan toki evi almak istiyorum. YANITLA
  • alanyaya ne zaman gelecek toki haberi olan var mı? kestele gelmiş diye duydum doğru mu? YANITLA
  • alanya'ya ne zaman toki gelecek haberi olan var mı? d.e.f.n.e.07_@hotmail.com YANITLA
  • mümkünse antalya alanyadan olan konutlarla ilgileniyorum saygilar. fikretalay@hotmail.de YANITLA
  • alanya'ya ne zaman toki gelecek? alanyada dar ve orta gelirliler büyük bir umutla haberinizi bekliyor. murat0090@hotmail.com YANITLA
17 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  3  |  4  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!