Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Tartışmalı Ataköy Arazisi...

TOKİ, Ataköy'deki Araziyi Satsa Bile 2038'e Kadar Biz Buradayız

Düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, "Şu an alıcıyız ya da değiliz demem söz konusu değil. Yönetim kurulunda bunu tartışacağız." dedi. Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat, 2004 yılında, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren bir grup firma tarafından,

Zaman Gazetesi
TOKİ, Ataköy'deki Araziyi Satsa Bile 2038'e Kadar Biz Buradayız

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat (DATİ) tarafından 2038 yılına kadar kiralanan Ataköy Turizm Tesisleri arsasını yeniden satışa çıkarmaya hazırlanıyor. 4 Eylül 2008 tarihinde açık artırma usulü ile ihale edilecek arsanın muhammen bedeli peşin fiyat üzerinden 450 milyon YTL olarak belirlendi. Üzerinde Galleria Alışveriş Merkezi, Sheraton Hotel (eski Holiday Inn), Dünya Göz Hastanesi, akaryakıt istasyonu, kapalı otopark ve yat limanı alanı bulunan 158 bin metrekare büyüklüğündeki arsanın satışa konulması bir dizi tartışmayı da beraberinde getirdi.

Düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili gelişmeleri değerlendiren DATİ Yatırım Holding Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, "Şu an alıcıyız ya da değiliz demem söz konusu değil. Yönetim kurulunda bunu tartışacağız." dedi. Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat, 2004 yılında, denizcilik sektöründe faaliyet gösteren bir grup firma tarafından, sektör dışında yatırım yapmak amacıyla kuruldu. Şirket aynı yıl Özelleştirme İdaresi'nden Ataköy Marina AŞ, Ataköy Turizm ve İnşaat AŞ ile Ataköy Otelcilik AŞ'nin hisselerini 200 milyon dolar peşin bedelle satın aldı.

Kıran, bölgedeki yatırımlarına ilişkin planlarına hisse devrinin ardından başladıklarını aktardı. Mülk sahibi olan idarenin tasarruf hakkı bulunduğunu belirten Gökhan Kıran, "2038 yılına kadar da buranın üst kullanıcısı biziz. Ev sahibimiz ise TOKİ'dir." ifadelerini kullandı. Medyada yer alan haberlerden duyduğu rahatsızlığı da dile getiren Kıran, "İdare burayı bize satmak istese, ihale bile yapmadan satma yetkisi vardı. Ancak ihaleye çıkıyor. Yani 'Adrese teslim' etmek istese o yetkisi vardı ama yapmadı. Biz burayı almak istesek, daha önce ödediğimiz 200 milyon doların belirlenen fiyattan düşülmesini bekleriz. Neden? Çünkü buraya yaptığımız yatırımlar var." diye konuştu. İstanbul'a katma değer katacak projeler yapmaya çalıştıklarını anlatırken de, "Her halükarda bu projelerden vazgeçmek mümkün değil. Sheraton Ataköy Otel'de renevasyon devam ediyor. Sadece bunun maliyeti 60 milyon dolardır." dedi.

Şirket ortaklarının yatırımların arkasında durduğunu ve sermaye taahhütleri olduğunu belirten Gökhan Kıran, finansman konusunda sorun yaşamadıklarını, uzun vadeli borçlandıklarını söyledi. Bölgeye yapılan yatırımları bir bütün olarak düşünmek gerektiğini, 1 milyar dolarlık yatırım gerektiren projeleri 5 yıl gibi bir sürede tamamlamayı planladıklarını aktardı. DATİ'nin cirosunun 50 milyon dolar olduğunu, ancak yapacakları yeni yatırımlarla bunu çok daha yukarıya çekmeyi hedeflediklerini kaydetti. Bölgeye 3 yeni otel daha yapmayı planladıklarını, dördüncüsünün de olabileceğini söyledi. Galleria'yı 35 milyon dolarlık yatırımla yenileme projesine başladıklarını, Ataköy Marina'yı da Mega Yat Projesi ile büyüteceklerini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-atakoydeki-araziyi-satsa-bile-2038e-kadar-biz-buradayiz_63077.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!