Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ Başkanı: “AKM 2 Ay İçinde İhaleye Çıkacak”

TOKİ Başkanı Ergün Turan, Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin yeni binasının yapımı için ihaleyi iki ay içinde gerçekleştireceklerini söyledi. Turan, modern bir mimari tasarımla konumlanacak merkezin Cumhuriyet döneminin, bugünden yarına kalacak en önemli projelerinden biri olacağını ifade etti.

yapi.com.tr
TOKİ Başkanı: “AKM 2 Ay İçinde İhaleye Çıkacak”

İstanbul Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nin (AKM) 6 Kasım’da projesi açıklanan yeni binasının yapımı için Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 2 ay içinde ihale düzenleyecek. Yıkımı tamamlanmak üzere olan bina, Mimar Murat Tabanlıoğlu tarafından hayata geçirilen projeyle, opera binasına dönüştürülecek. AKM Binası’nın yenilendikten sonra 2 bin 500 kişilik opera salonu ile konser, tiyatro salonları, sinemalar, kütüphaneler, tasarım dükkânları, kafe ve restoranlarıyla büyük bir merkez olacağını söyleyen TOKİ Başkanı Ergün Turan, “Maalesef AKM 2008 yılından bu yana kullanılmıyor. Yeni AKM binası ile tasarımı ve mimarisiyle gelecek kuşaklarımıza miras kalacak” ifadelerini kullandı. Model, dizayn ve fonksiyon açısından iddialı bir proje inşa edeceklerini belirten Turan, projenin içerisinde barındırdığı donatılar ile dünyaya örnek bir proje olacağını söyledi.

İdarenin dar gelirli vatandaşlar için inşa ettiği sosyal konutlar hakkında da bilgi veren Turan, bu yıl Silivri ve Kayabaşı’da olmak üzere en az 3 sefer sosyal konut arzında bulunacaklarını söyledi.

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre; Ergün Turan sosyal konutlarda aylık taksit tutarının ortalama 750 lira olduğu bilgisini verdi. TOKİ’nin bu yılın ilk 4 ayını da 21 bin konut satışıyla tamamladıklarını vurgulayan Ergün Turan, her ay 5 bin konut satışı hedeflediklerini söyledi. Turan, Eylül’de Silivri’de dar gelirli vatandaşlar için bin 356 konutun satışını yapacaklarını da belirtti.

“3 İlde 4 Bin İşyeri İnşa Ediyoruz”
TOKİ’nin yaptığı en önemli çalışmalardan birisinin de sanayi tesislerinin şehir dışına taşınması olduğunu aktaran Ergün Turan, “Sanayi sitesi projelerimiz kapsamında Bolu, Diyarbakır ve Aksaray’a üretimde verimliliğin artırılması, istihdama ve bölgesel gelişime katkı sağlanması için yeni sanayi siteleri yapıyoruz. Üç yerde yaklaşık 4 bine yakın işyeri inşa etmiş olacağız. Bu işyerleri yerine göre 3, 5, 15 kişinin çalışıp üretim yapacağı yerler” diye konuştu. Turan, bu konuda daha önce Kayseri’de mobilyacılar sitesini yaptıklarını Bursa’da da 1.5 milyon metrekare alanda yaklaşık 3 bin işletmeyi aynı çatı altında toplayan sanayi sitesi inşa ettiklerini ifade etti.

“En Kıymetli Arazi TOKİ Park Olacak”
Ergün Turan, TOKİ Park adındaki büyük şehir parkı projeleriyle vatandaşları daha çok yeşille buluşturacaklarını belirterek, “Kayaşehir’de 350 bin metrekare alan TOKİ Park oluyor” dedi. Ataköy’le ilgili de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle bir çalışma yaptıklarını hatırlatan Turan, “Ataköy’deki arazimiz 60 bin metrekare ama değer olarak İstanbul’un herhangi bir yerindeki 1 milyon metrekareye bedel. Bizim en kıymetli arazimiz. Bu araziyi park yapmayı düşündük” dedi. Turan, TOKİ Park Pendik Projesi ile de 320 bin metrekarelik arazide büyük bir koru ve yeşil alan oluşturacaklarını söyledi.

Turan, Kanal İstanbul projesinde TOKİ’nin planlama ve arazi düzenleme konusunda en önemli paydaş konumunda olduğunu söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-baskani-akm-2-ay-icinde-ihaleye-cikacak_165731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!