Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Başkanı, Müteahhit Sayısından Yakındı

TOKİ’nin 2006 hesapları hakkında dün TBMM KİT Komisyonu’na bilgi veren Bayraktar, “90 milyonluk Almanya’da 2 bin 500 kayıtlı müteahhit var. Bizde ise 90 bin civarında. Bu Türkiye için bir handikaptır, içler acısı bir durumdur, düzeltilmesi lazım” diye konuştu. Bugüne kadar arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı tarzında 50 civarında ihale

Milliyet Gazetesi
TOKİ Başkanı, Müteahhit Sayısından Yakındı

TOKİ’nin 2006 hesapları hakkında dün TBMM KİT Komisyonu’na bilgi veren Bayraktar, “90 milyonluk Almanya’da 2 bin 500 kayıtlı müteahhit var. Bizde ise 90 bin civarında. Bu Türkiye için bir handikaptır, içler acısı bir durumdur, düzeltilmesi lazım” diye konuştu. Bugüne kadar arsa satışı karşılığı hasılat paylaşımı tarzında 50 civarında ihale yaptıklarını ve bunlardan sadece ikisini feshettiklerini belirten Bayraktar, şunları söyledi:

“Tabii içimiz kan ağlıyordu. Yüksek Denetleme Kurulu ile ‘hasılat paylaşımı ihalelerine girip, işini yapmayan veya kötüye kullanan, açgözlülük yapan müteahhitler, diğer ihalelere veya tüm kamu ihalelerine girmesin’ şeklinde görüşmelerimiz de oldu. Belki bunu daha önce akıl etmemiz gerekirdi ama akıl edemedik. Niye? Yasa koyucu düzenliyor, biz uygulayıcıyız”

Bugün 1030 şantiyede faaliyet sürdürdüklerini bildiren Bayraktar, bu şantiyelerin 30’unda müteahhitlerle, 65-70 şantiyede ise imar ve altyapıyla ilgili problemleri bulunduğunu ifade etti. Bayraktar, “Şantiyelerimizin yüzde 10’unda problem var. Bunun yüzde 80’i giderilebilecek, yüzde 20’siyse kangren olmuş problemlerdir” dedi.

Bayraktar, “Daha önce bütün müteahhitler TOKİ ihalesine girerken bugün işini ciddi ve sağlam yapmayan müteahhitler, ihalelerimize girmeye cesaret edememektedir. Müteahhitler sürekli denetlenmektedir” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-baskani-muteahhit-sayisindan-yakindi_62191.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!