Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''TOKİ Bizi Desteklesin, Malzemeleri Türkiye'den Alalım''

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileriyle görüşen Tanzanya heyeti ''TOKİ bizi desteklesin, malzemeleri Türkiye'den alalım'' teklifinde bulundu. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Doğu Afrika'nın Hint Okyanusu kıyısındaki ülkelerinden Tanzanya'nın yetkilileri, konut sorununun çözümü için Türkiye'ye geldi. Tanzanya Ulusal Konut

yapi.com.tr / AA
''TOKİ Bizi Desteklesin, Malzemeleri Türkiye'den Alalım''

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) yetkilileriyle görüşen Tanzanya heyeti ''TOKİ bizi desteklesin, malzemeleri Türkiye'den alalım'' teklifinde bulundu. TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Doğu Afrika'nın Hint Okyanusu kıyısındaki ülkelerinden Tanzanya'nın yetkilileri, konut sorununun çözümü için Türkiye'ye geldi. Tanzanya Ulusal Konut Kurumu Genel Müdürü Nehemiah Mchechu başkanlığındaki heyet, TOKİ Başkan Vekili Ahmet Haluk Karabel ile görüşerek TOKİ'nin Tanzanya'da konut yapmasını istedi.

TOKİ'nin çalışmalarını daha önceki ziyaretlerinde gördüklerini ve çok etkilendiklerini ifade eden Nehemiah Mchechu, TOKİ'nin çalışma sistemini Tanzanya'da uygulamak istediklerini kaydetti. TOKİ'yi daha yakından tanımak için teknik bir ekiple geldiklerini belirten Mchechu, şunları kaydetti:

''Tanzanya'da ciddi bir konut ihtiyacı var. Şu anki konut ihtiyacı 3 milyondan fazla. Konut üretim rakamı ise çok düşük. Ulusal Konut Kurumu olarak biz 10 yılda 15 bin konut üretebildik. Hükümet'ten destek almadan, kendi kaynaklarımızı oluşturarak daha fazla ev üretmek, TOKİ ile iyi ilişkiler kurarak daha fazla aileyi konut sahibi yapmak istiyoruz. TOKİ'nin sistemini Tanzanya'da uygulamak istiyoruz. Yüzde 100 olmasa bile bu uygulamada yüzde 60 başarı sağlasak bile bizim için iyi olacak.''

TOKİ'nin yanı sıra Türk müteahhitlerini de Tanzanya'ya davet eden Mchechu, demir, çimento, çelik başta olmak üzere tüm inşaat malzemesini de Türkiye'den karşılamak istediklerini söyledi. Bundan sonra TOKİ ile sürekli iletişim halinde olacaklarını ifade eden Mchechu, TOKİ Başkanı ve yardımcılarını ülkesine davet ettiğini, karşılıklı işbirliği anlaşması imzalamak istediklerini kaydetti.

''Deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız''

Tanzanya heyetine TOKİ yatırımları hakkında bilgi veren Başkan Vekili Karabel de TOKİ'nin devlet disiplini ve özel sektör pratikliği içerisinde çalıştığını belirterek, insanların bu yüzden kendilerine güven duyduğunu söyledi. Yapılan yatırımlarda merkezi bütçeden pay almadıklarını anlatan Karabel, TOKİ'nin kendi kaynağını kendisi üreterek 81 il ve 800 ilçede 508 bin 367 konut rakamına ulaştığını dile getirdi.

Karabel, konutların yanı sıra kamu binaları, okul, hastane, spor salonu, sevgi evi, engelsiz yaşam merkezi, pansiyon, kütüphane ve sağlık ocakları inşa ettiklerini hatırlattı. Karabel, restorasyon ve kentsel dönüşüm projelerine de ağırlık verdiklerini anlattı. Hükümetin onayı ve talimatıyla Tanzanya'ya gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirten Karabel, başarılı çalışmalar yapılabileceğini kaydetti.

Tanzanya heyeti TOKİ konutlarını gezdi

Görüşmelerin ardından ilk olarak TOKİ'nin Çankaya'da bulunan Park Oran konutlarını gezen Tanzanya heyeti, daha sonra TOKİ tarafından yapılan Gölbaşı ve Altındağ konutlarını inceledi. Tanzanya Kurumsal İlişkiler ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Müdürü Susan Omari, konut alanında yeni olduklarını ve TOKİ'nin yaptığı işlerden çok şey öğrendiklerini söyledi. Omari, kentsel dönüşüm projelerini incelemek için Tanzanya'dan başka bir ekibin daha Türkiye'ye geleceğini ifade etti.

''Yerel Yönetimlerin Sağladığı Kentsel Dönüşüm, En İyi Bursa'da Göz Önüne Çıkıyor''

Tanzanya Ulusal Konut Şirketi Genel Müdürü Nehemiah Kyando Mchechu, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) uygulamalarını kendilerine örnek olarak seçtiklerini söyledi. Mchechu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'yi ziyaretinde, İstanbul ve Ankara'da da temaslarda bulunduklarını belirtti.

Bu kentlerdeki yatırımların büyük bölümünün merkezi yönetim tarafından gerçekleştirildiğini vurgulayan Mchechu, şunları kaydetti:

''TOKİ'nin uygulamalarını kendimize örnek olarak seçtik. Yerel yönetimlerin sağladığı kentsel dönüşüm ise en iyi Bursa'da göz önüne çıkıyor. Bu nedenle başta ulaşım ve kentsel dönüşüm olmak üzere çeşitli alanlarda Bursa'nın desteğini almak istiyoruz. Bunun yanında Tanzanya, doğalgaz, petrol ve elmas yatakları bakımından zengin. Tarım alanlarımız organik tarıma elverişli. Bursalı yatırımcıları da ülkemize bekliyoruz.''

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de arazilerin tamamının devlete ait olması nedeniyle toplu konut ve dönüşüm projelerinin Tanzanya'da hayata geçirilmesinin Türkiye'ye göre çok daha kolay olduğunu belirtti.

Altepe, Tanzanya ile proje ortaklığı şeklinde çalışmaya hazır olduklarını ifade ederek, ''Ulaşımda raylı sistem ve kavşak yatırımları başta olmak üzere hayata geçirilen kentsel dönüşümlerle ilgili olarak her türlü desteği verebiliriz'' diye konuştu.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-bizi-desteklesin-malzemeleri-turkiyeden-alalim_88261.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!