Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ İhalelerine İlgi Arttı

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği 3 bin civarındaki ihale ile inşaat sektörünün ve ekonominin canlanmasına önemli katkılar sağlayan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) bu yıl düzenlediği ihalelere katılımın arttığı belirtiliyor. TOKİ'den verilen bilgiye göre, bu yılın ilk 2 aylık döneminde 81 ihale gerçekleştirilirken, ihalelerde ortalama 12,6 firma

Gazete Habertürk
TOKİ İhalelerine İlgi Arttı

Şimdiye kadar gerçekleştirdiği 3 bin civarındaki ihale ile inşaat sektörünün ve ekonominin canlanmasına önemli katkılar sağlayan Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) bu yıl düzenlediği ihalelere katılımın arttığı belirtiliyor. TOKİ'den verilen bilgiye göre, bu yılın ilk 2 aylık döneminde 81 ihale gerçekleştirilirken, ihalelerde ortalama 12,6 firma şartname aldı, teklif veren firma sayısı 11,2 civarında oldu. Halen 81 ilde 787 ilçede kurulan bin 630 şantiyede konut üretimini sürdüren TOKİ'nin, konut projelerinin ihalelerine yönelik katılım ortalama 8-9 civarında gerçekleşirken, kamu için yapılan okul, hizmet binası ve hastaneler için düzenlenen ihalelere katılım daha yüksek oluyor.

Bu tür büyük projelere katılım 20'nin üzerine çıkabiliyor. İdarenin en son 1 Mart'ta düzenlediği Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin 200 yataklı hastanesi için 26 firma şartname alırken, 24 firma teklif verdi. Eskişehir İl Emniyet Müdürlüğü Hizmet Binası'nın yapımı için ocakta gerçekleştirilen ihalede ise 22 firma şartname alırken, 20'si teklif sundu.

İstanbul Seyrantepe'de yapılacak 600 yataklı hastane için şubatta düzenlenen ihale için 13 firma önyeterlilik alırken, 12'si teklifte bulundu. Büyükşehirlerin dışına çıkıldıkça, özellikle toplu konut ve kentsel dönüşüm projelerinde katılımcı sayısı azalabiliyor. Ancak yine bu tür ihalelerde ortalama katılımın 7'nin üzerinde olduğu belirtiliyor. Önyeterlilik aranan bazı projelerde de ihalelere katılan ortalama firma sayısının 10'un üzerinde olduğuna dikkat çekiliyor.

TOKİ'nin açıklamasında, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu'na tabi olarak, ihalelerin, ''saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenilirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamak sorumluluğunun bilinci ile'' gerçekleştirildiği kaydedildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-ihalelerine-ilgi-artti_77359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!