Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ İhtarname Çekti, Eren Talu "Seyrantepe Gecikmez" Yanıtı Verdi

Galatasaray'ın Seyrantepe Stat Projesi ile ilgili tartışmalar bir türlü bitmiyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihtarname çektiği stadın müteahhidi Eren Talu'yu "İş ilerlemezse ihale temmuz sonlarında iptal edilebilir" şeklinde uyardı. Eren Talu da Bayraktar'a cevap olarak "TOKİ'nin ihtarnamesini cuma günü aldık. Ama biz zaten revizeli iş

Hürriyet Gazetesi
1 TOKİ İhtarname Çekti, Eren Talu "Seyrantepe Gecikmez" Yanıtı Verdi

Galatasaray'ın Seyrantepe Stat Projesi ile ilgili tartışmalar bir türlü bitmiyor. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ihtarname çektiği stadın müteahhidi Eren Talu'yu "İş ilerlemezse ihale temmuz sonlarında iptal edilebilir" şeklinde uyardı. Eren Talu da Bayraktar'a cevap olarak "TOKİ'nin ihtarnamesini cuma günü aldık. Ama biz zaten revizeli iş programına uyuyoruz" dedi.

Galatasaray'ın 172 milyon dolara mal olacak Seyrantepe Stat Projesi ile ilgili tartışmalar bir türlü bitmiyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar dün Eren Talu'ya yönelik olarak, "Projede müteahhitten kaynaklanan sorunlar var. İhtarnameyi çektik. Kendini düzeltmezse iptal ederiz" diyerek hem suçladı, hem uyardı. Projenin müteahhidi Eren Talu da, Bayraktar'a cevap olarak "TOKİ'nin ihtarnamesini cuma günü aldık. Kamuoyundan geç mi kaldı baskısı oluştu. Ama biz revizeli iş programına uyuyoruz. Proje 29 Ekim 2009'da bitecek" dedi.

Başkasıyla devam

İdare mevzuatı gereğinde yüklenicinin ihale şartnamesi ve sözleşmeye göre işi yürütmediği durumlarda önce ihtar çekildiğini, daha sonra sözleşme iptaline gidildiğini ifade eden Bayraktar şöyle konuştu: "Başka bir lüksümüz yok. Böyle durumlarda sözleşmeyi fes etmek zorundayız. Seyrantepe Projesi'nde işlerin programın gerektirdiği hızda yürümüyor. Düzeltmezlerse kendilerine temmuzun ortalarında ikinci bir ihtar çekeceğiz. Kule vinçler çalışıyor mu buna bakacağız. İkinci ihtardan sonra yine işler düzelmezse 20 gün sonra, temmuz sonlarında ihaleyi iptal ederiz. İptal olursa da hiç problem olmaz. 14 gün içinde yeni bir ihale açarak yolumuza devam ederiz. TOKİ bu işleri iyi bilir."

Biz geç kalmadık

Ancak, verilen bu süre dolmadan TOKİ, Eren Talu'ya projeyi zamanında teslim etmesi konusunda uyaran bir ihtarname gönderdi. TOKİ'nin gönderdiği bu ihtarnamenin cuma günü ellerine geçtiğini dile getiren eren Talu, şunları söyledi: "Revize programda belirttiğimiz gibi statik, mekanik ve elektrik projesini 90 dün içinde tamamlamamız gerekiyor. TOKİ projenin ön çalışması kapsamında bunu bitirmemizi bekliyor. Ancak biz geç kalmadık. İş programında da gerekli gelişmeleri yaptık."

Süre hatırlatması

İlk programda önlerine çıkan zemin sorununun 15 Nisan'a kadar önlerini kestiğini, TOKİ'nin onayının ardından hiçbir duraksama yaşamadıklarını ifade eden Talu, şöyle konuştu: "TOKİ bize gönderdiği ihtarname ile uyarıda değil 'Süreyi aşmayın' hatırlatmasında bulunuyor. Bunlar zor işler değil. Stadı bitireceğiz. Kamuoyundan bir baskı oluştu ama bence biz 15 Nisan'dan bu yana iyi gidiyoruz. Projenin 29 Ekim 2009'da bitmemesi için hiçbir neden yok. Bu kadar değişime rağmen projenin tamamı için yeni süre bile istemedik."

Çürük zemine takılmıştı

Geçen yıl eylül ayından Talu-Alke Ortak Girişim Grubu'nun ihaleyi kazanmasının ardından inşaatının tamamlanması için 720 günlük bir süre bulunduğu açıklanmıştı. Eren Talu, ihale bitiminde Seyrantepe stadını zamanında, mükemmel bir şekilde tamamlayacaklarını vurgulamıştı. Ancak ilk sorun Seyrantepe'nin zemininde yaşandı. Zeminin çürük çıktığını belirten Eren Talu, zemini yükseltip dışarıya yapmak istediği otoparkları da alt kata yerleştirmek için ek süre istedi. Talu'nun yeni hazırladığı projeyi 15 Nisan'da onaylayan TOKİ yenilenecek statik, mekanik ve elektrik projelerinin teslim süresini de 15 Temmuz'a kadar uzattı.

Yüzde 15'i bitsin, kredi kullanırız

Eren Talu, 170 milyon dolara mal olacak proje için belirli kredi haklarının bulunduğunu söyleyerek, "Bu kadar büyük çaplı projeyi kimse kredisiz yapamaz. Projenin yüzde 15'i tamamlanınca TOKİ'den alacağımız belge ile kredi kullanacağız" dedi.


http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-ihtarname-cekti-eren-talu-seyrantepe-gecikmez-yaniti-verdi_62252.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • erenbey bu işi hakkıyla yapacagından eminim. toki dogru müteahhiti buldu YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!