Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ İmar Planında Yetkili

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nı (TOKİ) her ölçekteki imar planlarını yapmaya, yaptırmaya ve tadil etmeye yetkili kıla

Radikalb>Anayasa Mahkemesi, CHP'nin, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nı (TOKİ) her ölçekteki imar planlarını yapmaya, yaptırmaya ve tadil etmeye yetkili kılan düzenlemenin iptal istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, CHP'nin, 5162 sayılı Toplu Konut Kanunu'nda değişiklik yapan kanunun 2. maddesiyle değiştirilen Toplu Konut Kanunu'nun 4. maddesinin birinci fıkrasının iptali istemiyle açtığı davayı esastan görüştüklerini ve istemin oybirliğiyle reddedildiğini açıkladı. İptali istenen yasa hükmünde; TOKİ'nin, gecekondu dönüşüm projesi uygulayacağı alanlarda, mülkiyeti kendisine ait arsa ve arazilerden konut uygulama alanı belirlediği alanlarda ve valiliklerce toplu konut iskân sahası belirlenen alanlarda çevre ve imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde her tür ve ölçekteki imar planını yapmaya, yaptırmaya ve tadil etmeye yetkili olduğu belirtiliyor.

Arsa Ofisi de kapatılıyor
Bu arada, TBMM Genel Kurulu'nda, Arsa Ofisi Genel Müdürlüğü'nün kapatılarak, görev ve yetkilerinin TOKİ'ye, personelinin ise Bayındırlık Bakanlığı'na devrini öngören yasa da kabul edildi. Söz konusu yasaya göre, Arsa Ofisi'nin döner sermayesindeki nakit parası, duble yol yapımında kullanılmak üzere Karayolları Genel Müdürlüğü adına açılacak hesaba aktarılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-imar-planinda-yetkili_21818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!