Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ İnşaatına Yargı Freni

Karabük’te ağaçlandırma ve sağlık ocağı alanına yaptırılmak istenen TOKİ inşaatlarına mahkemeden durdurma kakarı geldi. Karabük’te belediyenin aldığı kararla TOKİ’nin yaptırdığı 256 konut inşaatı, Ankara Mimarlar Odası’nın (MMO) başvurusu üzerine mahkeme kararıyla durduruldu. Karabük Mimarlar Odası Başkanı Mehtap Başaran, söz konusu yerde bulunan

Evrensel Gazetesi
TOKİ İnşaatına Yargı Freni

Karabük’te ağaçlandırma ve sağlık ocağı alanına yaptırılmak istenen TOKİ inşaatlarına mahkemeden durdurma kakarı geldi. Karabük’te belediyenin aldığı kararla TOKİ’nin yaptırdığı 256 konut inşaatı, Ankara Mimarlar Odası’nın (MMO) başvurusu üzerine mahkeme kararıyla durduruldu. Karabük Mimarlar Odası Başkanı Mehtap Başaran, söz konusu yerde bulunan 40 adet yaşlı ağacın kesildiğini söyledi.

TOKİ, geçen yıl kasım ayında Esentepe Mahallesi’nde 56 bin 856 metrekare alan üzerine ‘Orman Kent’ adını verdiği 256 konutluk projenin yapımına başladı. Ankara MMO, Zonguldak İdare Mahkemesi’ne inşaatın durdurulması için başvuruda bulundu. Verilen dilekçede, “Karabük Belediyesi encümeninin 7 Mayıs 2008 tarihli kararına göre, Orman Genel Müdürlüğü’ne ait taşınmazların bulunduğu alanda yapılan imar değişikliğinin onaylanması kararının, şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına aykırıdır” denildi.

Mahkeme, 26 Ocak tarihinde inşaatların durdurulmasına karar verdi. Kararda, “Dava konusu meclis kararının yürütülmesinin durdurulması isteminin kabulü ile hukuka aykırılığı açık olan kararın uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabileceğinden, dava sonuna kadar durdurulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir” denildi.

Ağaçlandırma alanı

Karabük Mimarlar Odası Başkanı Mehtap Başaran, belediye meclisi kararı ile konut yapılan alanda hukuka aykırılığın yanı sıra ağaç katliamının da yapıldığını belirterek şunları söyledi: “TOKİ tarafından istenilen imar planı tadilatı talebi ile Karabük için hazırlanan imar planında Orman İdaresi olarak belirlenen ada parsellerin tamamı yoğun kent yerleşimine açıldı. Söz konusu yerler ağaçlandırma ve sağlık ocağı alanıyken ‘Mimari avan projesine göre uygulama yapılacaktır’ ibaresi bulunan, imar durumu ve niteliği belli olmayan sosyal tesis alanına çevrildi. Resmi kurum alanı, değişiklik ile konut alanına çevrilmiştir. Bu imar yasasına aykırıdır. İmar değişikliği ile yaşları 10 ila 70 olan 40 adet ağaç kesilerek yok edildi” dedi.

Karabük Belediye Başkanı Hüseyin Erer ise yaptıklarının yasal olduğunu iddia ederek, “Biz ve TOKİ yasal hakkımızı arıyoruz” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-insaatina-yargi-freni_67005.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!