Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''TOKİ, KC Grup'un Tahsilatçılığını Yapıyor''

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ), inşaat şirketi KC Grup'un tahsilatçılığını yaptığı iddiasında bulundu. Çetin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Eryaman Metro Kent Konutları ve aynı bölgede benzer inşaat projelerinin TOKİ tarafından Gelir Paylaşımı Esasına Göre İnşaatı ve

yapi.com.tr / AA
''TOKİ, KC Grup'un Tahsilatçılığını Yapıyor''

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkan Yardımcısı Ali Çetin, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ), inşaat şirketi KC Grup'un tahsilatçılığını yaptığı iddiasında bulundu.

Çetin yaptığı yazılı açıklamada, Ankara Eryaman Metro Kent Konutları ve aynı bölgede benzer inşaat projelerinin TOKİ tarafından Gelir Paylaşımı Esasına Göre İnşaatı ve Satışı işi ''Kontaş-Canberk Adi Ortaklığına'' verildiğini belirterek, söz konusu, şirketin kısaca KC diye anılan firma olduğunu, proje-maket üzerinde yüzlerce konut sattığını, ancak konut inşaatlarının bir kısmını bitiremeden ''iflas ettiğini'' ilan ettiğini iddia etti.

Yüzlerce tüketicinin konutları yarım kaldığı gibi, teslim edilen konutlardaki eksikliklerin, sözleşmeden doğan haklarının ve yasal takip alacaklarının ödenmesi ve telafisi noktasında firmaya ulaşamadıkları için mağdur olduklarını öne süren Çetin, şunları kaydetti:

''Tüketicilerin mağduriyetine yol açan işlemlerden birisi de konut parasını ödemiş tüketicilerin tapularının verilmemesi ve sözleşmeye aykırı ek para talep edilmesidir. KC Grup'un ortadan kaybolması ve alacaklarının banka hesaplarına el koyması nedeniyle halen taksit ödemesi devam eden ve senede bağlanmış taksitleri bulunan tüketiciler ödeme merci de bulamadılar. Senetlerinin hangi bankada veya nerede olduğu bilgisini kimseden alamadılar. Bu aşamaların hiç birinde TOKİ tüketicilere yardımcı olmadı.

Bu aşamada KC'nin ne yasal ve resmi yoldan böyle bir gecikme zammı talebi vardır, ne de tahsilat konusunda TOKİ'ye vekalet vermiştir. TOKİ görevlileri bunu kayıt dışı olarak yapmaktadır.''

Yasa dışılığın ve KC Grup adına tahsilatçılığın işte bu aşamada başladığını öne süren Çetin, tapuların TOKİ adına düzenlendiğini, tapuyu borcu biten tüketiciye TOKİ'nin devrettiğini kaydetti.

KC ile TOKİ arasında KC adına tahsilat veya sözleşme dışı ödemeye zorlama konusunda gizli açık bir anlaşma bulunup bulunmadığı ile KC'ye yapılan bu hizmet karşılığında TOKİ'nin elde edilen yasa dışı kazançtan pay alıp almadığını soran Çetin, bu sorulara en kısa sürede yanıt beklediğini kaydetti.

ETİKETLER: firma kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-kc-grupun-tahsilatciligini-yapiyor_88270.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!