Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ, Konutları Fay Hattına mı Kuruyor?

Kütahya'nın Simav İlçesi, 19 Mayıs'ta 5.7 büyüklüğündeki deprem ile sarsıldı. Bu depremin ardından Simav halkının yerleşmesi için yapılacak TOKİ konutlarının başka bir fay hattı üzerine konumlandırıldığı ortaya çıktı.

NTV
TOKİ, Konutları Fay Hattına mı Kuruyor?

TOKİ'nin hayata geçirdiği konutların yakınında "Naşa" fay zonu bulunduğu anlaşıldı. Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre 6-6.5 büyüklüğünde deprem yaratabilecek potansiyele sahip hat, TOKİ evlerinin çok yakınında yer alıyor.

Simav'da incelemelerde bulunan CHP heyetinde yer alan deprem bilimci ve milletvekili Prof. Haluk Eyidoğan, "Depremden 24 saat sonra Vali Simav'ı taşıyacaklarını açıkladı. Simav'ı deprem açısından daha güvenli bir yere taşımıyorlar ki... Güvenli olsa bile daha önce Gölcük, İzmit, Adapazarı'nda da bu yöntem denendi ve başarılı olamadı. Yerinde dönüşümü sağlamak gerek" dedi.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Kasım ayında tamamlanması beklenen TOKİ konutları, Simav'ın kuzeyinde Muradınlar civarında inşa ediliyor. 19 Mayıs'ta meydana gelen depremde mevcut konutlar zarar görmedi, ancak Simav fayına paralel olarak uzanan "Naşa" fayı büyük bir risk yaratıyor.

5 kilometrelik fay

MTA'nın deprem sonrası yaptığı ön değerlendirme raporuna göre "Naşa" Fayı'nın genişliği 5 kilometreyi buluyor. 6-6.5 büyüklüğünde deprem yaratabilecek potansiyeli bulunan fay zonunun, toplam uzunluğu 20 kilometre.

TOKİ bu bölgede 2 ayrı alanda toplam 1248 konut ve 24 derslikli 2 ilköğretim okulu yapımı da planlıyor. Yeni bir yerleşim alanı oluşturmadan önce sosyal ve ekonomik açıdan analiz yapılması gerektiğine dikkat çeken Eyidoğan, "Bir riskten kaçarken bir başka risk yaratılıyor. Bir kenti başka bir yere taşımanın örneği yok. Yerinde dönüşüm en doğrusu. Fayın tam üzerine olmadığı sürece yapıları kuralına uygun inşa ederseniz sorun çözülmüş olur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-konutlari-fay-hattina-mi-kuruyor_88696.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!