Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Modeliyle Fabrika

Egeli sanayiciler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) modeli ile fabrika sahibi olmak istiyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, hem arazilerin hem de tesislerin TOKİ modelinde olduğu gibi düşük maliyetlerle üretilerek uzun vadeli kredilerle sanayicilere verilmesi önerisinde bulundu.

Yeni Asır Gazetesi
TOKİ Modeliyle Fabrika

Egeli sanayiciler, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) modeli ile fabrika sahibi olmak istiyor. Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İbrahim Gökçüoğlu, hem arazilerin hem de tesislerin TOKİ modelinde olduğu gibi düşük maliyetlerle üretilerek uzun vadeli kredilerle sanayicilere verilmesi önerisinde bulundu.

Sermayeler eridi

Öneriyi Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na sunmak için dosya hazırlayan Gökçüoğlu, bu sistemin hayata geçirilmesi halinde sanayicilerin fabrika arazisi ve binasına yatırdıkları paraları makine alımına, teknoloji yatırımına yapacaklarını ve ellerinde işletme sermayesi olarak kullanılacak para bulunacağını söyledi. Gökçüoğlu, sanayicinin bu şekilde daha fazla istihdam yaratabileceğine dikkat çekti.

Türkiye'de yaşanan krizlerin sanayicilerin sermayelerini erittiğini dile getiren Gökçüoğlu, global rekabet ortamında düşük kar marjları ile üretim yaptıkları için yeni yatırım yapmanın özellikle KOBİ'ler için çok zor hale geldiğini açıkladı.

Ar-Ge'ye kaynak

Gökçüoğlu, dar gelirli insanların uzun vadeli uygun fiyat seçenekleri ile konut sahibi olması gibi sanayicinin de bu sistemle fabrika yatırımını gerçekleştirebileceğini kaydetti. Yatırıma karar veren sanayicilerin öncelikle fabrika arazisi satın almak zorunda olduğunu, daha sonra da tesis yatırımı için birikimlerinin büyük bir bölümünü harcadığını açıklayan Gökçüoğlu, "Arazi ve fabrika binası inşaatı sırasında sanayici makine yatırım ve işletmesinde kullanacağı sermayesinin büyük bir bölümünü tüketiyor. Fabrikası tamamlandığında üretimini sürdürmek için işletme sermayesi sorunu yaşıyor. Fabrika arazisi ile tesis yatırımını 15-20 yıllık uzun vadeli kredi ile gerçekleştirirse, işletme sermayesi için elinde önemli bir kaynak kalır. Bu sayede işlerini daha kısa sürede büyütecek olan sanayici aynı zamanda Ar-Ge faaliyetlerine de kaynak ayırabilir. Bu sayede daha hızlı büyüyecek olan sanayici, yatırıma ve yeni istihdam yaratmaya devam eder" diye konuştu.

Bergama OSB'de uygulanabilir

EBSO Başkan Yardımcısı İbrahim Gökcüoğlu, TOKİ modeli ile fabrika arazisi ve sanayi tesisi kurulması önerisini bir dosya halinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'na sunacaklarını dile getirdi. Gökçüoğlu, bu konuda Başbakanlığın da bir fon ayırabileceğini ve bu fon aracılığıyla sistemin uygulanabileceğini kaydetti. Bu konuda ilk uygulamanın başkanı olduğu Bergama Organize Sanayi Bölgesi'nde uygulanabileceğini ifade eden Gökçüoğlu, "Şu anda Bergama OSB'de bu model pilot olarak uygulanabilir. Sanayiciye 15-20 yıl kredi imkanı sunularak, tesislerini hemen kurması sağlanabilir. Sistemin eksiklikleri görülür. Ona göre düzenlemeler yapılarak bu sistem bütün Türkiye'de yaygınlaştırılabilir. İşsizlik sorununun çözümünde de bu sistem büyük fayda sağlar" dedi.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-modeliyle-fabrika_82679.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!