Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ: Müteahhidin Borcuna Karışmayız

Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde, TOKİ’nin 116 konutunu yapan müteahhidin 100’e yakın esnafa 2 milyon TL’nin üzerinde borç takıp ortadan kaybolmasıyla başlayan sorun sürüyor.

Hürriyet Gazetesi
1 TOKİ: Müteahhidin Borcuna Karışmayız

Muğla’nın Kavaklıdere İlçesi’nde, TOKİ’nin 116 konutunu yapan müteahhidin 100’e yakın esnafa 2 milyon TL’nin üzerinde borç takıp ortadan kaybolmasıyla başlayan sorun sürüyor.

TOKİ’den yapılan açıklamada, "Muğla- Kavaklıdere uygulamamızın yapımını üstlenen yüklenici firma TOKİ’nin sözleşme ve kanunlar çerçevesinde göstermiş olduğu tüm gayret ve çabalara ve üç kez ihtarname gönderilmesine rağmen işi süresinde tamamlayamamış olup, sözleşmesi fesh edilmiştir. Ancak, inşaatın kalan kısmı ve bozuk, hatalı imalatlar eksiksiz ve kusursuz şekilde idaremiz tarafından en kısa sürede ihaleye çıkarılıp yeni bir yüklenici ile tamalatılacak ve hak sahiplerine teslim edilecektir" denildi.

Aralarında çözsünler

Kavaklıdere esnafının alacakları konusunda ise açıklamada, "Söz konusu yüklenici firma, sözleşmeye uygun olarak hazırlayıp idaremize sunmuş olduğu hakedişlerin karşılığı olan bedelleri eksiksiz olarak almıştır. Ancak yüklenici firmayla, esnaf ve resmi olmayan taşeron firmalar arasındaki alacak verecek hesaplarına, idaremizin hukuki olarak müdahale yetkisi yoktur. Yüklenici firma ile esnaf arasındaki maddi sorunların hukuki yollardan kendi aralarında çözülmesi gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.

Esnaf memnun değil

TOKİ’nin açıklamasına tepki gösteren Kavaklıdere Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Öztürk ise şunları söyledi: "Projenin başlama aşamasından itibaren başbakanlık, devlet yetkilileri, kaymakam, vali, belediye başkanı sürekli olarak destek verdiği için esnaf da inşaatın bir an önce bitirilmesi amacıyla fedakarlıkta bulundu, devlete güvendi. TOKİ 'Biz paramızı müteahhide ödedik, gerisi esnafın sorunu' derse devlet bundan sonra burada iş yaptırmakta güçlük çeker. Devletin vatandaşına, esnafına sahip çıkması, gereken tedbirleri alması lazım. TOKİ yetkilileri en azından bizim veya kaymakamlık aracılığı ile Kavaklıdere halkını ve esnafını ödemeler konusunda bilgilendirebilir, zararın milyon TL’lere ulaşmasını önleyebilirdi. Kavaklıdere esnafı zor durumda önümüzdeki günlerde hoş olmayan gelişmeler yaşanabilir."

Ne olmuştu?

Kavaklıdere’de Haziran 2007’de başlayan TOKİ’nin 116 konutunun müteahhitliğini yapan Şark İnşaat’ın sahibi Ömer Gezer ile ortağı olduğu iddia edilen Sami Fitos’un, aralarında mermerci, marangoz, inşaat malzemecisi, lokanta ve kasap gibi 100’e yakın esnafa 2 milyon TL’nin üzerinde borç takıp ortadan kaybolduğu öne sürülmüştü. Olayın basında yer almasının ardından ortaya çıkan Ömer Gezer, kendilerinin de TOKİ mağduru olduğunu, ek dairelerle ilgili hakedişleri alamadıklarını, üstüne üstlük kesilen cezalarla da borçlu duruma düşürüldüklerini iddia etmişti. Sami Fitos ise şirketin ortağı değil, şantiye şefi olduğunu savunmuştum.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-muteahhidin-borcuna-karismayiz_68139.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • TOKİ karabük esentepe şantiyesinin pencerelerini yapmaktayız aylardır merve inş.dan (müteahhit firma) ödeme alamıyoruz. Biz ve bizim gibi bir çok firma da aynı durumda. Toki için alıp kullandığımız malzemelerin çeklerini ödeyemedik. Teker teker yazılmaya başladı çeklerimiz. Devlet neden bu tür üçkağıtçı firmalarla çalışıyor anlamıyorum bir türlü. Yoksa devlet te mi aynı zihniyette. Neden önlem alınmıyor? Kime güveneceğimizi şaşırdık. Cinnet geçirmek üzereyim yaptığım işi kırıp dökmek istiyorum. Ancak O zaman birileri çıkıp ne oluyor diye sorar belki. Tüm KARABÜK halkı ve iş yapanlar duysun MERVE İNŞAAT'a sakın iş yapmayın. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!