Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ: Sıcak Paraya İhtiyacımız Var

Aylık gelirlerinin 200-300 milyon TL olduğunu belirten TOKİ Başkanı Bayraktar, 'Ödememiz ise 400-500 milyon TL. Zor durumda değiliz ama projeler için sıcak paraya ihtiyacımız var' dedi.

Radikal Gazetesi
TOKİ: Sıcak Paraya İhtiyacımız Var

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, özellikle yoksul konutu ve gecekondu dönüşüm projeleri nedeniyle sıcak paraya ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Ama zor durumda değiliz” dedi. Bayraktar, TOKİ’nin finansman durumu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, finansman açığını, menkul kıymet ihracı veya alacakların satışı yerine, maliyetlerin daha cazip olması nedeniyle kamu bankalarından kredi kullanarak kapatmayı tercih ettiklerini söyledi.

Konutları, 10 yıldan 20 yıla kadar vade ile sattıklarını, bu nedenle bu satışlardan gelen paranın, çoğu zaman aylık ödemeleri karşılamadığını kaydeden TOKİ Başkanı Bayraktar, şöyle konuştu:

‘Mecbur kredi kullanıyoruz’

“Kamuya hastaneleri yapıyoruz, okulları yapıyoruz, beş yılda parasını alıyoruz. Konutları satıyoruz, 10-20 yılda bedelini alıyoruz. Yoksul konutlarını sübvanse ediyoruz. Kentsel dönüşüme harcadığımız para hiç geri dönmüyor. Kentsel dönüşüm uyguladığımız bir sürü yerde konut yapamıyorsunuz. O bölgeler rekreasyon alanına ayrılıyor. Mecburen krediye dayanarak sistemi döndürüyoruz. Erken ödeme kampanyası ile 150-200 milyon lira geliyor. O ayı kurtarıyoruz. Ayda 200-300 milyon gelire karşılık 400-500 milyon lira ödememiz var.

Geçen yıl müteahhitlere 3.6 milyar lira ödedik. Açığı kapatmak için mecburen kredi kullanıyoruz. Gelir paylaşımı projelerinde takside bağladığımız alacakların bir bölümünde sorun yaşanıyor. Ödeme sıkıntısı çekenlere ticari faiz uygulayarak, taksit ödemelerini erteliyoruz. Alacaklarımız da dahil portföy büyüklüğümüz 19 milyar liraya ulaştı. Sıcak paraya ihtiyacımız çok var. Buna karşın çok zor durumda değiliz. Sıkışırsak kamu bankalarından kredi alıyoruz. Geçen yıl, yılın son gününde 200 milyon lira borç ödedik. Bankalara borcumuz 915 milyon liraya düştü. Zamanı gelince ödüyoruz.”

Geçen yıl sonunda Hazine’den şehit kredileri, afet konutları için TOKİ’ye 40-50 milyon lira kaynak aktarıldığını açıklayan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, “Az ama dışardan gelen para tatlı oluyor” diye espri yaptı. (aa)

Hedef 500 bin konut

Geçen yıl sonu itibarıyla 410 bin konuta ulaştıklarını, 2011 yılı itibarıyla da 500 bin konutu öngördüklerini hatırlatan Erdoğan Bayraktar, son dönemde yılda ortalama 70-75 bin konut projesi başlattıklarına işaret etti. Bayraktar, özellikle yoksul konutlarını sübvansiyonu ve gecekondu dönüşüm projeleri nedeniyle önemli miktarda kaynak ihtiyacı duyduklarını anlattı. Bayraktar, TOKİ’nin güvenilirliği sayesinde çok rahat kredi kullandığını belirtirken, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye’nin kredi notundaki artışa paralel, TOKİ’nin notunu yükselttiğini de hatırlattı. Moody’s, TOKİ’nin kredi notunu Ba2’ye, Fitch de BB’ye yükseltmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-sicak-paraya-ihtiyacimiz-var_76004.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!