Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ Taksitleri Yüzde 5,1 Arttı

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yılın ikinci yarısında kredi, konut ve arsa bedeli geri ödemelerinde taksit tutarlarının hesaplanmasında uygulanacak endeksleri belirledi.

haber7.com
TOKİ Taksitleri Yüzde 5,1 Arttı

b>Toplu Konut İdaresi (TOKİ), bu yılın ikinci yarısında kredi, konut ve arsa bedeli geri ödemelerinde taksit tutarlarının hesaplanmasında uygulanacak endeksleri belirledi. Buna göre, açılan kredi ve konut satışlarındaki taksit tutarları, memur maaş artış oranı olan yüzde 5,1, Emlak Bankası'ndan devreden konutların taksitleri ise enflasyona bağlı olarak yüzde 2,98 artırılacak.

TOKİ bu yılın ilk yarısında, geçen yılın ikinci yarısındaki memur maaş artışını dikkate alarak, kredi ve konut satış taksitlerindeki artış oranını yüzde 8,38 olarak belirlemiş, ancak Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ''bu artış oranının bütün memurları kapsamadığı'' gerekçesi ile müdahalesi üzerine artış oranını yüzde 4,88'e indirmişti.

İdare, bu yılın ikinci yarısı için Maliye Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) aldığı yazılı bilgilere istinaden, konut kredilerinin kullanım ve geri ödemelerine uygulanacak artış oranını yüzde 5,1 olarak belirledi. İdarece inşa ettirilen ve 6 aylık memur maaş artış oranına bağlı olarak satışa sunulan yeni projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri de bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı olan yüzde 5,1 ile güncellenecek.

TOKİ tarafından inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projeler ile Emlak Bankası A.Ş'den idareye intikal eden projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedellerindeki artış oranı da sözleşmeleri gereği ''memur maaş artış oranı, TÜFE ve ÜFE oranları arasından en düşük olanı'' dikkate alınarak, yüzde 2,98 olarak saptandı. İdarece satılan arsaların bakiye borç ve taksit tutarlarına da yüzde 2,98 artış uygulanacak.

İdare yetkilileri, uygulamalara esas alınan oranların, yorumlara sebebiyet vermemek amacıyla TOKİ tarafından hesaplanmadığını, Maliye Bakanlığı (Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü) ve TÜİK'ten yazılı olarak temin edilen oranların değişiklik yapılmadan kullanıldığını vurguladılar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-taksitleri-yuzde-5-1-artti_55275.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!