Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ, Yabancılara Özel Villa Yapıp Satacak

Yabancılara mülk satışını içeren bu projeye ilişkin protokol, Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalandı.

Hürriyet Gazetesiabancılara mülk satışını içeren bu projeye ilişkin protokol, Maliye Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) arasında imzalandı. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın imza koyduğu protokole göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından TOKİ’ye bedelsiz devredilen Hazine taşınmazları üzerinde, İdare tarafından "arsa karşılığı gelir paylaşımı" yoluyla, villa kentler ve tatil köyleri inşa ettirilecek.

Çanakkale'den Mersin'e

Protokol çerçevesinde Çanakkale’den Mersin’e kadar olan sahil bandı ve kaplıcaların bulunduğu yörelerde, yabancılar için villa kentler ve tatil köyleri inşa edilecek. TOKİ, Maliye Bakanlığının da yardımıyla bu yörelerde yabancılar için ikinci konut yaptırılacak arazileri belirleyecek. Ardından da buralar bedelsiz olarak hemen TOKİ’ye devredilecek. TOKİ, söz konusu yerlerde, hasılat paylaşımı yöntemiyle ihaleye çıkacak. İnşa aşaması ile birlikte ikinci konut niteliğindeki bu yerler yurtdışında pazarlanmaya başlanacak. Satışlar, doğrudan mülk ya da devre mülk satışı şeklinde olacak. Buralarda kiralama yapılmayacak. Villa kent ve tatil köylerinin satış gelirleri, önce TOKİ’nin hesabına girecek. Yüzde 50’lik Maliye payı da, 15 gün içinde bu kurumun hesabına aktarılacak.

Sahil bandında

TOKİ’nin düşündüğü modelde, Antalya, Muğla, Aydın, Fethiye ve Mersin’e kadar olan sahil bandında inşa edilecek villa kent ve tatil köyleri, az katlı binalardan oluşacak. Buralar, tenis kortları, golf sahaları, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, sağlık tesisleri, alışveriş merkezleri ve diğer sosyal tesislerle donatılacak. Özel sektör eliyle işletilecek bu yerlerde, hak sahiplerine 5 yıldızlı otelcilik hizmeti sunulacak. Villa kentler ve tatil köyleri kurulurken, kıyıların tahrip edilmemesi ve yeşil dokuya zarar verilmemesine de özen gösterilecek.

3-4 İspanyol firma ilgileniyor

Maliye Bakanlığı yetkilileri, İspanyol firmalarının bu proje ile yakından ilgilendiklerini belirtirken, uygulanacak modelle ilgili şu bilgileni verdiler: "yapılan araştırmalarda, yabancıların, altyapısı hazır ve havaalanlarına yakın yerlerde inşa edilecek ikinci konutları tercih ettikleri görülüyor. İspanya’da özellikle Malaga bölgesi, neredeyse tümüyle ikinci konutlara ayrılmış. 50 metre karelik yerler 300 bin Euro’ya, 70-80 metre karelik yerler 400-450 bin Euro’ya satılıyor. Bu ülkede 1.5-2 milyon metre karelik alan üzerine, yabancılar için hastanesinden alışveriş merkezine kadar her şeyi olan mini kentler kurulmuş. Bunlar maket üzerinden satılıyor. İşletmeyi de bir firma üstleniyor. Ülkemizde de yabancılar için bu tür yerler inşa edilecek. Buralar, şehir merkezlerinin biraz dışında, ama hak sahiplerine her türlü hizmetin sunulduğu yerler olacak. Bu projeyle yabancı şirketler bile ilgileniyor. Bizzat İspanya’dan 3-4 firma bize gelip, ’Biz, hasılat paylaşımı yoluyla, İspanya modelini burada da yapalım’ teklifinde bulundu."

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-yabancilara-ozel-villa-yapip-satacak_60335.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!