Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ, Yüzde 65 Olan Asgari İnşaat Seviyesini Düşürdü

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat seviyesinin yükseklik şartı nedeniyle talep gelmeyen konut kredisinin kullanımını sağlamak için inşaat seviyesini d

Ticaret Gazetesi/08.12.2003oplu Konut İdaresi (TOKİ), inşaat seviyesinin yükseklik şartı nedeniyle talep gelmeyen konut kredisinin kullanımını sağlamak için inşaat seviyesini düşürdü. Edinilen bilgiye göre, TOKİ, daha önce toplu konut kredisi almamış kooperatifler, sosyal yardımlaşma kurumları ve belediyelere tamamlama kredisi kullandırılmasına ilişkin Haziran ayında çıkarılan tebliğ çerçevesinde başvuru süresini yıl sonuna kadar uzatmasına karşın, kredi kullanım için beklenen talep gelmedi. TOKİ, bunun üzerine, öncelikli 18 ilde yüzde 65 olan asgari inşaat seviyesinin düşürülmesine karar verdi. Kredi kullanım şartlarında bu yönde yapılacak tebliğ değişikliği, Resmi Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlık’a gönderildi.

Tebliğ uyarınca, konut açığı nedeniyle hükümetin “öncelikli il” olarak tespit ettiği Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Aksaray, Bilecik, Bitlis, Düzce, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Kırıkkale, Mardin, Muş, Sakarya, Şanlıurfa, Şırnak ve Van illerindeki projelerde kredi açılması için asgari inşaat seviyesi yüzde 65’ten yüzde 40’a düşürülecek. Kredi tutarında bir arttırım yapılmadığı için, bu illerdeki kooperatiflere, konut başına yine 1 milyar liraya kadar altyapı kredisi olmak üzere, toplam 11.5 milyar lira kredi kullandırılacak.

ALTYAPI KREDİSİ ARTTIRILIYOR

Tebliğ ile ayrıca eski projelerde konut başına 300 milyon lira olan altyapı kredisi de 1 milyar liraya yükseltilecek. Bu yıl açılan kredilerde, konut başına 1 milyar lira altyapı kredisi kullandırılıyor.

Tebliğ değişikliği ile eski projeler için de bu tutar 1 milyar liraya yükseltilmiş olacak. Eski tebliğler kapsamında 300 milyon lira altyapı kredisi kullanan, inşaat seviyesi yüzde 75-95 arasında bulunan kooperatifler, altyapı kredisini 1 milyar liraya tamamlayabilecek.

Tamamlama kredisi için 24 Haziran’da tebliğ yayımlanmış, 24 Temmuz’a kadar başvuru süresi verilmişti. Tebliğ uyarınca, Konut Müsteşarlığı’nın yaptığı araştırmada konut açığı olduğu belirlenen, hükümetin de “konut atağı” programı kapsamında öncelikli olarak belirlediği 18 ilde inşaat seviyesi en az yüzde 65, Marmara depreminden etkilenen 3 ilde inşaat seviyesi yüzde 75, birinci derecede kalkınmada öncelikli illerde inşaat seviyesi yüzde 80, diğer illerde de yüzde 85 seviyesinde olan konutlara tamamlama kredisi veriliyor.

Ancak, inşaat seviyesinin yüksekliği ve kredi tutarının yetersiz olması nedeniyle, krediye verilen bir ayda hiç başvuru olmamış, bunun üzerine başvuru süresi bu yıl sonuna kadar uzatılmıştı.

Yarım kalmış konut inşaatları için, 1 milyar liraya kadar altyapı kredisi olmak üzere, toplam 11.5 milyar lira kredi kullandırılıyor. İnşaat seviyesi yüzde 90 olan konutlar için 3 milyar lira tamamlama, 1 milyar lira da altyapı kredisi olmak üzere toplam 4 milyar liralık kredi açılacak. Tamamlama kredisine, Pamukbank, Şekerbank, Denizbank ve Vakıfbank aracılık ediyor.

Tebliğ kapsamında, 30 bin yarım kalmış konut inşaatı için, toplam 100 trilyon lira kredi kullandırıcı öngörülüyordu. Öncelikli iller dışındaki illerde, kredi kullandırımı için aranan asgari inşaat seviyelerinde değişiklik yapılmadı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toki-yuzde-65-olan-asgari-insaat-seviyesini-dusurdu_7877.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!