Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ’nin Ataköy İhalesi İptal

TOKİ, ‘adrese teslim ihale’ söylentilerinin yoğunlaşması üzerine 450 milyon YTL muhammen bedelli Ataköy sahil şeridindeki arsanın ihalesini iptal etti.

Radikal Gazetesi
TOKİ’nin Ataköy İhalesi İptal

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Dünya Göz Hastanesi, Galleria Alışveriş Merkezi’nin de yer aldığı bölgede bulunan Ataköy sahil şeridindeki arsanın satışı için açtığı ve 4 Eylül’de yapılacak ihaleyi yine iptal etti.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, şartnamesi nedeniyle şaibeli olduğu ileri sürülen ihale konusunda “Adrese teslim ihale yapıyormuşuz gibi gösteriliyor. Kamuoyunun vicdanını ikna edemezsek gerekirse arsayı satmayız’’ dedi.

12 şirket katılacaktı
Bayraktar, ‘arsanın değeri 1 milyar YTL gibi’ rakam ifade edenlerin, hem ihaleye girmediğini, hem de bu sözlerle kamuoyunda şaibe yaratmak istediğini söyledi. Bu tür spekülasyonlar nedeniyle TOKİ’nin zan altında bırakılmak istendiğini kaydeden Bayraktar, kamuoyu vicdanını rahatlatmak, kurumu yıpratmamak için, bir çok teklife karşın ihaleyi iptal etme kararı aldığını açıkladı. İhaleye katılmak için şimdiye kadar ikisi yabancı 12 firmanın şartname aldığını bildiren Bayraktar, aslında arsanın bu haliyle satılmasında kanunen bir engel bulunmadığını vurguladı.

En güçlü aday kiracı
İhalenin şaibeli ve adresi teslim bir ihale olduğunu öne sürenler bu görüşlerini şartnamedeki bir maddeye dayandırıyor. Bu madde arazinin ‘içindeki kiracısıyla satılacağını’ öngörüyor. TOKİ üç yıl önce yaptığı ihaleyle arazinin ‘üst kullanım hakkı’nı 33 yıllığına 120 milyon dolar bedelle aralarında Şadan Kalkavan, Fuat Miras, Gündüz Kaptanoğlu, Eşref Cerrahoğlu ve Metin Kalkavan’ın da bulunduğu 45 ortaklı DATİ adlı bir şirkete kiraladı. Yani ihaleye girip araziyi alacak yatırımcının DATİ’nin rızası olmadan ‘bir tek çivi çakması’ mümkün değil. Bu durum da, arazi için en güçlü adayın DATİ olmasını ve adrese teslim ihale düşüncesini akıllara getiriyor.

Satışa sunulan taşınmaz ile üzerinde yer alan kira geliri olan tesislerin rayiç değerinin saptanması hususunda Sermaye Piyasası Kurulu tarafından izinli ekspertiz şirketine yaptırılan değerleme sonucunda belirlenen bedel üzerinden ihaleye çıkıldığını belirten Bayraktar, şu bilgiyi verdi: “Taşınmaz üzerinde yer alan tesislerin yıllık ortalama 2 milyon 200 bin YTL yıllık kira getirisini; kalan kira süresi olan 30 yıllık olarak düşündüğümüzde TOKİ yaklaşık 66 milyon YTL kira bedeli tahsil edebilecek. Oysa ihale muhammen bedel olan 450 milyon YTL’den gerçekleşse dahi, bu tutarın bugünkü güncel faizlerle 30 yıllık getirisi, yaklaşık 60 milyar YTL olur. Ortaya atılan şaibelerle, ihale engellenirken, aslında kamu ne kadar zarara uğratılıyor. Arsanın değerinin ifade edenler, ihaleye de katılmıyor. Ama kamu vicdanını yaralayacak ve kurumu yıpratacak açıklamalarını sürdürüyorlar.”

Havaalanına üç dakika
İstanbul’un Bakırköy ilçesi, Zeytinlik mahallesinde Yap-İşlet-Devret modeli ile 2038 yılına kadar kirada bulunan, TOKİ mülkiyetindeki toplam 297 bin 567.50 metre kare yüz ölçümlü taşınmazın 139 bin 251 metre karelik bölümünün satışı için, 4 Eylül günü saat 14.00’te açık artırma yöntemiyle ihale yapılacaktı.
Marmara Denizi’nin kıyısında, hava alanına üç dakika mesafedeki arazinin üzerinde, Galleria Alışveriş Merkezi, Crown Plaza Hotel, Dünya Göz Hastanesi, Benzin İstasyonu ve marina bulunuyor. Arazinin imarında, AVM, hotel, apart hotel, restaurant, marina, yat kulübü, kongre merkezi, akaryakıt istasyonu, spor ve eğlence merkezi ve sağlık kulübü yapılarına izin verilebiliyor.

Toplam inşaat alanı hakkı 183 bin 132 metre kare olan sözkonusu alanda, yaklaşık 100 bin metre kare kapalı alan inşaatı yapılabilecekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-atakoy-ihalesi-iptal_63397.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!