Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TOKİ’nin İstikrarlı Projesi Atakent 2 Şampiyon Oldu

TOKİ arsalarındaki projelerin birçoğunda yaz mevsiminin rehaveti kadar birkaç projede satışların tamamlanması nedeniyle çarpıcı düşüş yaşandı. Satış lideri ise Avrupa Konutları Atakent 2 oldu.

Milliyet Gazetesi
TOKİ’nin İstikrarlı Projesi Atakent 2 Şampiyon Oldu

İstanbul, Ankara ve Eskişehir’de TOKİ’ye ait arsalar üzerinde hasılat paylaşımı modeliyle gerçekleştirilen projelerle ilgili olarak mayıs ayı satışları açıklandı. Elde edilen bilgilere göre, üç şehirdeki 10 projede toplam 138 konut satışı yapıldı. Hasılat,  34 milyon 232 bin  TL olarak kayıtlara geçerken, nisan ayı ile karşılaştırıldığında satışlarda neredeyse yüzde 50 civarında yaşanan gerileme dikkat çekti.

Liderden 20.3 milyonluk satış

TOKİ’nin  hasılat paylaşımı modeliyle gerçekleştirdiği projelerde mayıs ayında en fazla satışı Artaş-Güner İnşaat ortaklığı yaptı. Ortak girişim, Avrupa Konutları Atakent 2 isimli projesiyle mayıs ayının şampiyonu olduğu kadar 2010 yılı genel hasılat toplamında da şampiyonluğu elde eden isim olarak kayıtlara girdi. Projede mayıs ayında  65 konut satılarak 20 milyon 384 bin TL’lik gelir elde edilirken,  ilk beş aydaki hasılat ise 298 konut ve 1 işyeri satışıyla  98 milyon 65 bin 575 TL oldu. Avrupa Konutları Atakent 2, nisan ayında da 63 konut satarak listedeki en istikrarlı projelerden biri olduğunu kanıtladı.

Kuzu, dört projeyle yer aldı

Listenin mayıs ikincisi ise Kuzu Grup  ve İstanbul Bahçeşehir’deki Spradon Kuleleri oldu. 43 konut satarak 7 milyon 623 bin TL?ciro elde eden Kuzu Grup, bu arada Halkalı’daki Divan Residence projesinde 22 konut satarak 2 milyon 815 bin TL ciro elde etti. Bu, firmaya, en çok satan üçüncü proje ünvanını da kazandırdı. Garipoğlu ile birlikte İstanbul Bahçeşehir’de inşa ettiği Spradon Evleri’nde ise üç konut satarak 2 milyon 210 bin TL?ciro yaratan Kuzu, Ankara’daki Divan Konutları’nda sadece bir konut satarken, İstanbul’daki Spradon Teras Evler’de ise hiç konut satamadı. Böylece grup, mayıs ayında dört projeden 12 milyon 887 bin 571 TL elde etti.

Listede bu ay satış yapabilen üçüncü firma Albayrak olurken, projesi ise İstanbul Halkalı’daki Güneşpark Konutları oldu.  Şirket,  dört konut satarak 960 bin 138 TL hasılat elde edildi.

Nisandaki gelir 66 milyona ulaştı

TOKİ’nin hasılat paylaşımı modeliyle sattığı konut sayısı ve hasılatında çarpıcı bir düşüş gerçekleşti. Mayıs ayında 138 konut satışıyla 34 milyon 232 bin TL gelir elde edilirken, nisan ayında toplam 313 konut satılmış,  hasılat ise 65 milyon 934 bin TL olmuştu. Aradaki bu büyük fark, yaz mevsimine bağlı olarak talebin düşüşü kadar önemli birkaç projede satışların tamamlanmasıyla açıklanıyor.

Nisan ayında Park?Oran projesindeki 117 konut satışıyla Mesa, 28 milyon 780 bin TL ciro elde ederek birinci isim olmuştu. Ankara Çankaya’daki proje, satışlar tamamlandığı için mayıs listesine girmedi.
Öte yandan hasılat paylaşımı modeliyle ocak ve mayıs aylarını kapsayan dönemde 954 konut ve 76 işyeri satışı gerçekleştirildi. Beş aylık dilimde satışlardan elde edilen hasılat ise 229 milyon 575 bin 767 TL olarak kayıtlara geçti.

Gebze’ye 50.4 milyonluk teklif

Emlak Konut’un Gebze’de yaptıracağı 524 konut için düzenlenen ihaleye beklenmeyen bir ilgi gösterildi. İstanbul’un büyük firmalarının ilgi göstermediği ihaleye,  Kocaeli’nde faaliyet gösteren 17 firma katıldı.
Emlak Konut GYO’nun Kocaeli Gebze Güzeller Mahallesi’nde yaptıracağı 524 konutluk ihalenin ilk oturumu dün yapıldı. İhalenin ilk oturumuna 17 firmanın teklif sunarken,  Gürbüz İnşaat 50 milyon 484 bin TL ile Gebze Konutları için en yüksek teklifi getiren isim oldu. Gebze Konutları’na en yüksek ikinci teklifi ise Seç İnşaat-Şira Elektrik ortak girişimi verdi.
Ortaklığın önerdiği rakam 45 milyon 985 bin TL olarak kayıtlara girdi.
Hakkı Ekşi İnşaat ise rekabette diğer firmalardan geri kalmayarak 43 milyon 985 bin TL’lik teklif ile üçüncü isim oldu. İhalenin en düşük teklifini veren isim ise  Makro İnşaat oldu. Şirketin önerdiği rakam, 34 milyon 800 bin TL?olarak kayıtlara geçti.

Proje iki yılda bitirilecek

Yapılan açıklamalara göre Kocaeli Gebze’de yaptırılacak olan 524 konut tünel kalıp sistemiyle inşa edilecek. Konutlara ek olarak konvansiyonel kalıp sistemiyle 3 ticari ünite, 1 sosyal tesis, ada içi altyapı, imar yolları ve çevre düzenleme işlerinin de yapılacağı proje için organize edilen ihalenin ilk oturumunda ortaya çıkan tekliflerin ardından en yüksek teklifi sunanlar Emlak Konut GYO tarafından açık artırma ve pazarlığa davet edilecek.
Gerçekleştirilecek ikinci oturumda ihaleyi alan firma 10 gün içinde arsayı kurumdan teslim alacak. Proje için geliştirilen şartnameye göre, arsayı teslim alan firmanın 730 gün içinde konutları, sosyal tesisleri ve çevre düzenleme işlerini bitirerek kuruma teslim etmesi gerekiyor. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-istikrarli-projesi-atakent-2-sampiyon-oldu_80737.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!