Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'nin Lağımı Tarihi Kanala Akıyor

Prof.Dr. Mustafa Sarı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Edremit’e yapılan konutların evsel atıkları ve kanalizasyonunun, kaba bir arıtmadan sonra tarihi kanala akıtıldığını, bunun bir çevre katliamı olduğunu öne sürdü. Edremit Belediye Başkanı DTP'li Abdulkerim Sayan ise, arıtma tesisinin elektrik sorunu yüzünden tam kapasiteyle

Radikal Gazetesi
TOKİ'nin Lağımı Tarihi Kanala Akıyor

Edremit İlçesi’nden geçip Van Kalesi’ne kadar uzanan 51 kilometrelik ve yaklaşık 3 bin yıllık tarihe sahip sulama amaçlı Şamran Kanalı’ndan lağım suları akıyor. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Su Ürünleri Bölümü Başkanı ve Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof.Dr. Mustafa Sarı, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından Edremit’e yapılan konutların evsel atıkları ve kanalizasyonunun, kaba bir arıtmadan sonra tarihi kanala akıtıldığını, bunun bir çevre katliamı olduğunu öne sürdü. Edremit Belediye Başkanı DTP'li Abdulkerim Sayan ise, arıtma tesisinin elektrik sorunu yüzünden tam kapasiteyle çalışamadığını, sorunu en kısa sürede gidereceklerini söyledi.

Edremit İlçesi’nde 3 yıl önce yapılan bin 688 TOKİ konutunun kanalizasyonu ve evsel atıklarının direkt olarak tarihi Şamran Kanalı’na döküldüğünü iddia eden çevreciler ve vatandaşlar tepki gösterdi. Doğa Gözcüleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, Urartular zamanından kalan bu kültür hazinesine lağım sularının akıtılmasının içler acısı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sarı, kanalizasyonun arıtılmadan verilmesinin, Edremit ve geçtiği güzergaha hayat veren Şamran Kanalı’nın mikrop saçmasına neden olduğuna dikkat çekti. Belediyeyi önlem almamakla suçlayan Prof. Dr. Sarı, şunları söyledi:

“Van’ın cennet köşesini TOKİ konutlarından gelen atıklar cehenneme çevirmiş. 3 bin yıldır Şamran suyunun aktığı kanalda şimdi kanalizasyon ve mikrop akıyor. Su kirliliği yönetmeliğine göre bu atıkların mutlaka arıtılması ve alıcı ortam olan göl, nehir ve denizlere akıtılması gerekir. Biyolojik bir arıtma yok ve tamamen fiziki bir arıtma yapılıyor. Bunun direkt olarak kanala akıtılması ise kesinlikle yanlıştır. Ayrıca bu atıkların kanala akıtılması konusunda belediye ilgili kurumlara bilgi vermemiştir. Buradan kanalizasyon aktığını çoğu kimse bilmiyor. Bahçelerini bağlarını suluyorlar. Çocuklar yazın burada suya giriyor. Yapılan arıtma tesisi de maalesef tam kapasite çalışmıyor. Bu konuda yetkilelerin derhal harekete geçmesi ve Edremit Belediyesi’nin de atıkların kanala dökülmesini durdurması gerekir. Biz Doğa Gözcüleri Derneği olarak bunun takipçisi olacağız.”

Prof. Dr. Sarı, uyardığı ve gerekli yerlere başvurmalarını istediği vatandaşlardan da destek aldı. Edremit’teki Şamran Kanalı civarında yaşayan vatandaşlar da özellikle kokudan ve çocuklarının hasta olmasından şikayetçi. Gerekli yerlere müracaat ettiklerini belirten vatandaşlar, sorunlarına çözüm bulamadıklarını kaydetti.

Başkan: Arıtma tam kapasite çalışacak

DTP’li Edremit Belediye Başkanı Abdülkerim Sayan, ilçede yapılan TOKİ konutlarının arıtma tesisi ile ilgili olarak çalışma yaptıklarını söyledi. Belediye Başkanı Sayan, göreve geldikten sonra ilgili mühendislerle arıtma tesisinde kapsamlı bir inceleme yaptırdığını, TOKİ ile de görüşüldüğünü belirterek şöyle dedi:

“Elektrik sorunu yüzünden tam kapasite çalışmıyor. Bu sorunu en kasa sürede çözüyoruz. Ayrıca burada arıtma yapıldıktan sonra pis suların geri dönüşümünü sağlamak için de arıtma çalışmamız var. Bunu da en kısa zamanda hayata geçireceğiz. Edremit halkının sıkıntı yaşamaması ve çevrenin zarar görmemesi için tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-lagimi-tarihi-kanala-akiyor_72789.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!