Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'nin Yaptığı İlk Sınır Karakolu Hizmete Girdi

TOKİ'nin yaptığı ilk sınır karakolu Türkiye-Suriye sınırında hizmete girdi. Suriye-Türkiye dostluk barajının temel atma törenlerinde yeni karakoldan güvenlik hizmeti sağlandı. Türkiye genelinde 162 adet yapılması kararlaştırılan karakolların özellikle havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa edildiği öğrenildi. 360

Zaman Gazetesi
TOKİ'nin Yaptığı İlk Sınır Karakolu Hizmete Girdi

TOKİ'nin yaptığı ilk sınır karakolu Türkiye-Suriye sınırında hizmete girdi. Suriye-Türkiye dostluk barajının temel atma törenlerinde yeni karakoldan güvenlik hizmeti sağlandı. Türkiye genelinde 162 adet yapılması kararlaştırılan karakolların özellikle havan ve roket saldırılarına karşı güçlendirilmiş malzemeyle inşa edildiği öğrenildi. 360 derecelik açıya sahip termal kameralarla donatılan karakol binalarının çatıları da havan tehdidine karşı dayanıklı.

Karakol çevrelerine inşa edilen yeni gözetleme kuleleri de nöbet tutan askerleri, taciz atışı ve keskin nişancı tehlikesine karşı korumak için tasarlandı. Kapıları çelik, bazı pencereleri kurşun geçirmez camla kaplı karakolların yapımı sürüyor. Güvenlik nedeniyle teknik detayların verilmediği karakollar birçok özelliği de bünyesinde barındırdığı kaydedildi. Sınır karakollarının modernleştirilmesi konusunda önemli bir adım olan TOKİ'nin yaptığı karakollar yakın zamanda Doğu ve Güneydoğu illerinde de tamamlanmış olacak. Zor arazi şartlarında yapımı devam eden karakollardan sıcak temas riski en yüksek olan karakollar da yenileniyor. Karakolların 44'ü Jandarma Genel Komutanlığı, kalanı da Genelkurmay Başkanlığı için yapılıyor. Karakollarda, hizmet binası, yatakhane, yemekhane, sosyal donatı tesisleri de bulunuyor. Karakolların toplam maliyetinin 350 milyon lirayı bulması bekleniyor. 3 Ekim 2008 tarihinde Aktütün Jandarma Sınır Karakolu'na yapılan saldırıda 17 askerin şehit düşmesi sonucu Genelkurmay Başkanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ile TOKİ 162 yeni karakolun yapılmasını kararlaştırmıştı.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/tokinin-yaptigi-ilk-sinir-karakolu-hizmete-girdi_85609.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!