Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TOKİ'ye Arazi Vergisi Muafiyeti Geliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığına ait arazi ve arsalara, Arazi Vergisi muafiyeti geliyor. Arsa Üretimi ve Değerlendirilmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarı, Hazineden, TOKİ'ye yapılan devirlerde, bu arsa ve araziler üzerinde bina ve diğer yapıların bulunması halinde

Dünya Gazetesi
TOKİ'ye Arazi Vergisi Muafiyeti Geliyor

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığına ait arazi ve arsalara, Arazi Vergisi muafiyeti geliyor. Arsa Üretimi ve Değerlendirilmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarı, Hazineden, TOKİ'ye yapılan devirlerde, bu arsa ve araziler üzerinde bina ve diğer yapıların bulunması halinde yapılacak işlemlerdeki tereddütü ortadan kaldırıyor.

Yasadaki "arsa ve arazi" ibaresini kaldıran tasarıya göre, ilgili kanun kapsamında bulunanlar ile kamu hizmetine tahsis edilen arazi ve arsalar hariç olmak üzere, TOKİ'nin talebi, Maliye, Bayındırlık ve İskan bakanlarının ortak teklifi ve Başbakanın onayı ile belirlenen arsa üretim alanlarında bulunan Hazine'ye ait taşınmazlar ve Hazine adına tescil edilecek taşınmazların mülkiyeti, TOKİ'ye bedelsiz olarak devredilecek.

TOKİ'ye ait arazi ve arsalar, Arazi Vergisinden daimi olarak muaf olacak.

Tasarı, tasfiye halinde Türkiye Emlak Bankası A.Ş'nin, bankacılık faaliyetleri dışında kalan mal varlıkları ve bu konuda faaliyet gösteren iştiraklerindeki hisse payları, ticari gayrimenkulleri ve ihtiyaç fazlası gayrimenkullerinin; bilanço değeri üzerinden olmak üzere, bedeli karşılığında TOKİ'ye devredilmesini de düzenliyor.

Buna göre, tasfiye halinde Türkiye Emlak Bankası A.Ş tarafından TOKİ'ye devredilen varlıklardan ve bu varlıklarla ilgili devirden önce yapılan akitlerden doğan yükümlülükler nedeniyle TOKİ ve ortaklıklarından hiçbir hak ve alacak talebinde bulunulamayacak. Bu hüküm, devir tarihinden sonra açılmış dava ve icra takiplerinde veya devirden önce banka aleyhine açılan, devirden sonra TOKİ'ye ve ortaklıklarına husumet yöneltilerek sürdürülen dava ve icra takiplerinde de uygulanacak.

Büyükşehir Belediyeleri, finans merkezi alanlarını belirleyecek

Tasarı, büyükşehir belediyelerinin görevleri arasına, finans merkezi olarak kullanılacak alanları belirlemeyi, bu alanlarda her ölçekteki imar ve parselasyon planlarını, her türlü imar uygulamasını, ruhsatlandırma ve denetleme işlemlerini yapmayı da ekliyor.

Büyükşehir belediyeleri, Sermaye Piyasası Kurulunun uygun görüşü alınarak, aralarındaki mesafe 1 kilometreyi geçmeyen, toplam büyüklüğü en az 250 bin metrekare olan parsellerden veya en az bu büyüklükteki tek parselden oluşacak şekilde, finans alanlarının sınırlarını belirleyecek.

Konut Edindirme Yardımı Hak (KEY) Sahiplerine Ödeme Yapılmasına Dair Kanun gereği, hak sahiplerine, hisse senedi olarak ödeme yapılması işlemi, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 1 ay içerisinde hisse senedi talep eden hak sahiplerine verilecek hisse senetleri hariç durdurulacak, bu tarihten sonra hak sahiplerine nakit olarak ödeme yapılacak.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin, konut edindirme yardımı hak sahiplerine ödeme yapılması işlemlerini yürütebilmesi için 5 yıl süreyle sermaye piyasası mevzuatına tabi olmaması hükmü de kaldırılacak.

Tasarıda, TOKİ'ye 1 Başkan Yardımcısı, 3 Daire Başkanı, 46 uzman ve 4 müşavir avukat olmak üzere, 54 kadro ihdas edilmesi de öngörülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tokiye-arazi-vergisi-muafiyeti-geliyor_73328.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!