Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Toksit Atık' İhracatçısı İngiltere'ye Suçüstü

İngiltere gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Brezilya’ya yasadışı yollardan ihraç ettiği 80 konteyner (1400 ton) toksik içeren artığını, yetkililerin baskısı sonucu geri almak zorunda kaldı. Toksik içeren sanayi ve ev atıklarını iki kıta üzerinden gelişmekte olan ülkelere boşaltan İngiltere, uluslararası sözleşmeleri ihlal etmekle

Radikal Gazetesi
'Toksit Atık' İhracatçısı İngiltere'ye Suçüstü

İngiltere gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Brezilya’ya yasadışı yollardan ihraç ettiği 80 konteyner (1400 ton) toksik içeren artığını, yetkililerin baskısı sonucu geri almak zorunda kaldı. Toksik içeren sanayi ve ev atıklarını iki kıta üzerinden gelişmekte olan ülkelere boşaltan İngiltere, uluslararası sözleşmeleri ihlal etmekle suçlanıyor. İngiliz Çevre Dairesi, İngiltere'den Brezilya'nın çeşitli limanlarına yasa dışı yollardan ihraç edilen 80 konteyner artığın toksik içerdiğini doğrularken, bu artıkların geri gönderilmesi içlemlerinin haftalarca sürebileceğini belirtti.

Brezilya Çevre Ajansı Müfettişleri, İngiltere’den gönderilen konteynerlerde yaptıkları aramlarda, aralarında yüzlerce torba insan kanının da bulunduğu zehirli tıbbi atık ele geçirdiğini, diğer konteynerlede ise üzerinde Porketizce “Brezilyalı fakir çocuklara vermeden önce yıkayınız” yazılı kirli oyuncaklar bulunduğunu açıkladı. İngiltere’den gönderilen konteynerlerde toksik içeren artık tespit edilmesi üzerine hareke geçen Brezilyalı yetkililerin, zehirli artıkların geri gönderilmesi için başlattıkları girişimleri sonuç verdi.

Toksik içeren sanayi ve ev atıklarını iki kıta üzerinden Türkiye, Gana, Brezilya, Azerbaycan, Libya, Vietnam ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelere boşaltan İngiltere, Brezilya’ya yasadışı yollardan ihraç ettiği 80 konteyner zehirli artığını geri almak zorunda kaldı.

İngiltere’nin saygın gazetelerinden The Times, iki kıta üzerinden gelişmekte olan ülkelere toksik içeren artık boşaltan İngiltere’nin, uluslarası sözleşmeleri ihlal etmekle suçlandığını yazdı. Gazetenin yayınladığı istatistiklere göre, İngiltere’nin en popüler çöp destinasyonları arasında Breziyla, Türkiye, Azerbeycan, Libya, Çin, Vitenam ve Gana yer alıyor. Türkiye, 2007 yılında 13 milyon ton atığını 75 ülkeye paylaştıran İngiltere’nin,204 milyon ton metal 260 ton plastik ve 13 ton kağıt atığını gönderdiği ülke olarak en popüler destinasyonu olarak belirtiliyor. Gazete, İngilizlerin belirtilen ülkelere gönderdiği atık maddeler arasında bulunan plastik ve kağıt kapsamında hangi tür maddelerin yer aldığını ise açık olarak belirtmezken, toksikli artıklar arasında şırınga, preverzatif ve çocuk bezi gibi artıkların bulunduğu kaydetti.

Bakan soruşturma emri verdi

İngiliz Çevre Bakanı Hilary Bann, bir İngiliz firması tarafından Brezilya’nın 3 ayrı deniz limanına gönderilen 80 nakliye konteynerinde 1.400 ton toksik içeren artık bulunması üzerine soruşturma emri verdi. İngiliz firması tarafından gönderilen konteynerlerde şırınga, preverzatif ve çocuk bezi gibi artıkların bulunduğu belirtiliyor. Savunma Bakanlığı’na ait bir bilgisayarı, Gana’nın varoş mahallelerinden biri olan Akra’da bulan The Times, bakanlık yetkililerinin bu konuda açıklama yapmakta zorlandıklarını iletti. Gazete, hurda elektronik aletleri ayıklamaya çalışan ve aralarında 5 yaşındaki küçük çocukların bulunduğu onlarca kişinin, potasiyel olarak öldürücü kimyasallara maruz kaldıklarını vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toksit-atik-ihracatcisi-ingiltereye-sucustu_70764.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!