Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Toparlanıyoruz, Gelecek Ay Sürâtle İşe Başlayacağız’

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ilçenin pek çok yerindeki yol ve kaldırımlarda sıkıntılar bulunduğunu belirterek, “Ama Fen İşleri’nin de çalışmaları mali kaynakla olan bir şey. Biz şu anda toparlamaya çalışıyoruz. Sanıyorum önümüzdeki aybaşı itibarıyla tam sürat eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalar yapacağız” dedi.

Cumhuriyet ANKARA
‘Toparlanıyoruz, Gelecek Ay Sürâtle İşe Başlayacağız’

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ilçenin pek çok yerindeki yol ve kaldırımlarda sıkıntılar bulunduğunu belirterek, “Ama Fen İşleri’nin de çalışmaları mali kaynakla olan bir şey. Biz şu anda toparlamaya çalışıyoruz. Sanıyorum önümüzdeki aybaşı itibarıyla tam sürat eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalar yapacağız” dedi. 29 Mart’ta CHP’den Çankaya Belediyesi Başkanlığı’na seçilen Tanık, yaptıkları çalışmaları Cumhuriyet Ankara’ya anlattı. Tanık’a yönettiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

Göreve başlamanızın üzerinden 50 gün geçti. Belediye yönetimindeki deneyimli isimler dikkat çekiyor...

- Dört başkan yardımcısından biri mimar, biri şehir plancısı, biri hukukçu, biri de bilişim uzmanı. Tercih ettiğim yapı şu: Eğitimli unsurları olabildiğince üstyapıda toplamak üzere belediye kadrosunu değerlendirmeye çalışmak. Mesleki eğitime yetkin olan ve işle ilgisi doğrudan kurulabilecek uzmanlık dallarını görevlendirmekten daha doğal ne olabilir ki? Ben idari yapılanmayı olabildiğince işinin ehli en iyi insanlara veriyorum. Hatta yeni kadro imkânım olursa okul birincilerinden ve genç kuşaklardan almayı tercih edeceğim.

Bu süre içerisinde neler yaptınız?

- 50 gün içerisinde ilk olarak belediyeyi anlamak, kavramak, toparlamak ve organları hazırlamak ile ilgili ana bir çalışmamız oldu. İkinci olarak belediye hizmet binasına yönelik araştırma çalışmaları yaptık. Birkaç projelerinin de hazırlıklarını başlattık.

Kızılay’daki Anakent Belediye Başkanlığı Binası’na taşınmak istemiştiniz. Fakat Melih Gökçek bu binayı Çankaya Belediyesi’ne vermedi. Nasıl değerlendiriyorsunuz?

- Bunun stratejik ve bütüncül bir tavır olmamasını diliyorum. Gerçekten ihtiyacı olabilir, başka bir planı projesi olabilir, bu nedenle vermeme eğiliminde olmamasını tercih ederim. Basına “Burayı vermedi” diye ben söylemedim. Açıklama Melih Bey’den geldi.

Belediyenin Kolej’deki yerleşkesinden neden ayrılmak istiyorsunuz?

- Ben belediyeyi Kızılay’ın merkezine taşımak istiyorum. Belediyenin yaya bölgeleri içerisine taşınması oradaki hayatı olumlu etkileyecektir. Esnafın konumunu güçlendirecektir. Kolej’de hem yüksek bir kira ödememiz söz konusu, hem de Türk Eğitim Vakfı’nın da binanın boşaltılmasına yönelik talepleri var. Bu uğraştırılabilir, mahkemeye gidilebilir fakat onun yerine uygun bir çözümle bizim kendi binamıza kavuşmamız önemli. Gündemde bir bina var, fakat şimdilik basına açıklamamayı tercih ediyorum.

Hazırlıkları başlayan projelerden bahseder misiniz?

- Bin çocuk korusu için yapılan hazırlık oldukça ileri bir safhada... Koralara örnek olsun diye Genç Nota yarışmasını destekleyerek önemli bir hamle yaptık. Bunların yanı sıra belediye şenlikleri düzenleyeğiz. Uluslararası Zühtü Müridoğlu Ahşap Heykel Sempozyumu’nun 16.’sını 15-27 Haziran tarihleri arasında Sakarya Caddesi’nde gerçekleştirmek üzere gereken hazırlıkları tamamladık. 500 oyun sokağı vaat etmiştik bunların proje hazırlıkları sürüyor. Sakarya ve Kızılay esnafıyla da sorunlara ilişkin toplantılar yaptık.

Anakent Belediyesi ile yeni bina konusu dışında temasınız oldu mu?

- Bizim alacaklarımıza karşın büyükşehirin belli arsalarına koyduğumuz, emlaklarına koyduğumuz haczin kaldırılması yönünde talepler var. Belki bunlarla ilgili pozitif bir adım atabiliriz. Uyumlu çalışma ve Çankaya için yararlı olacak bir stratejik gelişme ortaklık düzeyinin kurulması, yüzde 100 uyumsuz bir yapı olmaması yönünde elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Alacaklarımızla ilgili güvence aldıkça taleplere yönelik işlemler yapılabilir. Büyükşehir ile uyum görüşmeleri yavaş yavaş teati ediliyor.

Çankaya’da bazı bölgelerin altyapısına yönelik ciddi eleştiriler var. Bu konuda herhangi bir çalışma yapacak mısınız?

- Pek çok yerde yol, kaldırım ve aklınıza gelebilecek bunun gibi altyapılara yönelik sıkıntılar var. Ama Fen İşleri’nin de çalışmaları mali kaynakla olan bir şey. Biz şu anda toparlamaya çalışıyoruz. Sanıyorum önümüzdeki aybaşı itibarıyla tam sürat eksiklikleri gidermeye yönelik çalışmalar yapacağız. Birçok yerde de altyapı çalışmaları Büyükşehir’le koordinasyona bağlı. Bu konularda ciddi yetersizlikler ve bunun başında koordinasyon eksikliği var. Bütün sokaklarımız caddelerle kaynaşıyor. Biz burada yapılan çalışmalarda bağlantıyı iyi kuramazsak inşaat bitmiyor. Birbirinden habersiz çalışan Fen İşleri durumunun aşılması bile Ankara için kayda değer bir kazanım olacak.

‘Sorunları çözeceğiz’

Belediye personeli ile ilgili bazı adımlar atma sözü vermiştiniz...

- Çankaya Belediyesi’nin personeliyle toplantı yaptık ve toplantılarımız da sürüyor. Benim personelle ilgili söyleyeceğim şu: Belediyenin memur ve işçileriyle ilgili şu anda ciddi bir güven ortamının tesis edildiğini düşünüyorum. Onlar iyi niyetli ve kendilerini kucaklayacak yeni bir yöneticinin geldiğinin farkındalar. Ben de onlar için hizmet etmeye çalışıyorum. Geçen ay bütün maaşları ödedik. Belediyeye bağlı görünen ve Çankaya Belediyesi’nin hizmet aldığı firmaların çalışanlarına çok uzun zamandır maaş ödenmediği yönünde bir tespitimiz oldu. Şu anda onlarla ilgili sorunların nasıl çözüleceğine yönelik strateji geliştirmeye çalışıyorum. Belediyemin mevcut 3 bine yakın personelinin durumlarının ferahladığını düşüyorum. Bunun sürmesini sağlamaya çalışacağım. Çankaya Belediyesi’nin personeline şu sözü verdim: Siz kısa bir zaman içerisinde “Ben Çankaya Belediyesi’nin personeliyim” sözünü gururla söyleyebilecek bir konuma gelmelisiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toparlaniyoruz-gelecek-ay-suratle-ise-baslayacagiz_69158.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!