Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş, Dünya Bankası’ndan Uydu Yoluyla Deprem Kredisi İstedi

Başbakanlık Proje Uygulama Birimi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ‘İstanbul Sismik Risk Azaltma ve Acil Durum Yönetimi Projesi’ için Dünya Bankası'ndan 400 milyon dolar kredi istedi.

Zamanaşbakanlık Proje Uygulama Birimi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, ‘İstanbul Sismik Risk Azaltma ve Acil Durum Yönetimi Projesi’ için Dünya Bankası'ndan 400 milyon dolar kredi istedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Washington-İstanbul hattında kurulan uydu hattından Dünya Bankası’yla deprem kredisi görüşmesi yaptı. Dünya Bankası’yla uydu aracılığıyla kredi görüşmesinin ilkini, geçen yıl sonunda Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın yapmıştı. Deprem Master Planı’nın uygulamasında, Zeytinburnu ilçesi pilot bölge seçildiğinden, ilk defa Başkan Aydın, uydu aracılığıyla kredi talebinde bulunmuştu.

Başbakanlık Proje Uygulama Birimi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, “İstanbul Sismik Risk Azaltma ve Acil Durum Yönetimi Projesi” için Washington’a gitmeden Dünya Bankası’yla kredi görüşmesi yaptı. Video konferans yöntemiyle yapılan görüşmede, deprem riskini en aza indirmek için yapılacak çalışmalarda kullanılmak amacıyla 400 milyon Dolar kredi talep edildi. 20 yıl vadeli kredi için yapılan görüşmelerde, son aşamaya gelindi. Alınacak krediyle, haberleşme, altyapı, binaların güçlendirilmesi, elektrik alt yapısının revize edilmesi projele gerçekleştirilecek.

Görüşme sonrası basına bilgi veren Vali Güler, Dünya Bankası’ndan alınan kredinin, Japon Hükümeti ve Avrupa Kalkınma Bankası kredileri için de referans olacağına işaret etti. İstanbul’daki depreme hazırlık çalışmaları için en az 1 milyar dolarlık krediye daha ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da, 400 milyon dolarlık kredinin önemli bir ihtiyacı gidereceğini belirtti. Ciddi deprem riski altındaki İstanbul’da 1 milyondan fazla binanın kontrolden geçirileceğini söyleyen Topbaş, gerekli yasal düzenlemelerin de yapılması halinde İSMEP olarak adlandırılan projenin daha kolay yürütüleceğini kaydetti.

Depreme hazırlık için 5-10 milyar dolarlık harcama yapılması gerektiğini ifade eden Topbaş, bu harcama yapılmadığı takdirde, deprem sonrası yapılacak harcamaların 50-100 milyar dolara ulaşacağına dikkat çekti.

Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) ile Washington’da bulunan Dünya Bankası merkezi arasında gerçekleşen video konferansa Vali Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKOM Başkanı Mesut Pektaş, Başbakanlık Proje Uygulama Birimi Direktörü Murat Sungur Bursa katıldı. Video konferans görüşmeye Washington’da da EKA Bölgesi Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilir Kalkınma Sektörü Direktörü Laura Tuck, Dünya Bankası Afet Projeleri Bölge Sorumlusu Wael Zakout, Dünya Bankası Türkiye Ofisi Satınalma Uzmanı İbrahim Sırer, Hukuk Muşaviri Dilek Barlas, Avrupa ve Ortadoğu Asya Bölgesi Uzmanı Jolanta Kryspın-Waton, İstanbul Vali Yardımcı Adem Karahasanoğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Selim Parlar, Başbakanlık Proje Uygulama Birimi Direktör Yardımcısı Elif Ayhan katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbas-dunya-bankasindan-uydu-yoluyla-deprem-kredisi-istedi_25788.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!