Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topbaş'a 3 Milyon 785 Bin Euro'luk Yolsuzluk Suçlaması

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, belediyenin şirketlerinden İsfalt A.Ş.’nin, şirket bünyesindeki AR-GE biriminden, TÜBİTAK ya da Karayolları Genel Müdürlüğü yerine AKP’ye yakın isimlere kaynak aktarıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Başkan Kadir Topbaş’ı da organize yolsuzluk şebekesinin başı olarak niteledi.

Vatan Gazetesi
Topbaş'a 3 Milyon 785 Bin Euro'luk Yolsuzluk Suçlaması

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kemal Kılıçdaroğlu, belediyenin şirketlerinden İsfalt A.Ş.’nin, şirket bünyesindeki AR-GE biriminden, TÜBİTAK ya da Karayolları Genel Müdürlüğü yerine AKP’ye yakın isimlere kaynak aktarıldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, Başkan Kadir Topbaş’ı da organize yolsuzluk şebekesinin başı olarak niteledi.

Teknede açıkladılar

Kılıçdaroğlu ve CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, dün Turyol teknesinde sektör temsilcileri ve gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi. Toplantıda Tekin ve Kılıçdaroğlu yeni bir yolsuzluk iddiasında bulundu. Gürsel Tekin, 1986’da kurulan İsfalt A.Ş.’nin özel bir danışmanlık firmasından, 3 milyon 785 bin euro’luk danışmanlık hizmeti aldığını söyledi. Tekin, "İsfalt A.Ş., Eurasfalt adlı bir şirkete toplamda bir yıllık süre içinde teknik danışmanlık bedeli olarak 3 milyon 785 bin euro ödendi. Hem ABD Asfalt Enstitüsü’nden destek alacaksınız, hem TÜBİTAK ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile birlikte çalışacaksınız. Bunlar yetmemiş olacak ki bu konuda hiçbir birikimi olmayan bir firmaya da bu bedeli ödeyeceksiniz" dedi.

Asgari ücretin 12 bin katı

Danışmanlık, gezi organizasyonları ve eğitim için ödenen paranın asgari ücretin 12 bin 447 katı olduğunu belirten Tekin, "İsfalt çalışanlarının haklarını, ikramiyelerini ödemeyeceksiniz ama Eurasfalt’a yaklaşık 4 milyon euro ödeyeceksiniz" dedi ve Başkan Topbaş’a şu soruları sordu: "Asfalt eğitimini kimler vermiştir?", "Söz konusu uzman kişiler kimlerdir?", "Yabancı uzmanların eğitim düzeyi nedir?", "Eurasfalt şirketinin kurumsal kimliği nedir?", "Şirketin asfalt tekniği konusunda hangi özelliği ve ne tür deneyimi vardır?"

"Organize bir örgüt var"

Kemal Kılıçdaroğlu da, Başkan Topbaş’ın bir şeylerden korktuğunu belirterek "Ahlaki olarak o koltuktan ayrılması gerekiyor. Ortada organize bir örgüt var. Rantları bir avuç adama aktarıyorlar. Başbakan Tayyip Erdoğan ve Topbaş, İstanbul’daki rant şebekesinin başında. İstanbul’un rantını peşkeş çeken ekibin başında" diye konuştu.

Gökçek kadar cesareti yok

Topbaş’ı uygar iki insan gibi tartışmak için televizyona davet ettiğini de hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Bir Belediye Başkanı kaçar mı? Sürekli kaçıyor. Nereye kadar kovalayacağız? Sorularıma Erdoğan yanıt vermeye çalışıyor. Sayın Topbaş karşıma çıkamıyor. Sayın Melih Gökçek kadar cesareti mi yok?" dedi.

Serdar Kepenek kim?

İsfalt’ın danışmanlık hizmeti aldığı Eurasfalt Şirketi’ne verilen paranın nereye gittiğinin açıklanmasını isteyen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: "Bu şirketin ortaklarından biri de Serdar Kepenek. Kim bu Serdar Kepenek? Sayın Topbaş’a soruyorum. O ise 'Biz işimize bakarız' diyor. Biz ne işler çevirdiğini biliyoruz. O tür işlere bakanları biz masaya çekmeye çalışıyoruz. Danışmanlık hizmeti neden Eurasfalt Şirketi’nden alındı? Serdar Kepenek’in asfalt konusundaki bilgisi nedir? İstanbul’un asfaltını görüyorsunuz. Ben 3 milyon 785 bin euro’nun hesabını istiyorum. Asfalt konusunda acaba hangi gezileri yapmışlar?"

Rakamlar hayal ürünü

Bu arada Kılıçdaroğlu, Turyol Başkanı Yunus Can’dan da sektörün sorunlarını dinledi. Can, "Bugüne dek hiçbir yerel yönetimce ulaşımla ilgili mastır planı yapılmadığı için kentin ulaşımı kaosa sürüklendi. Belediye’nin deniz ulaşımını yüzde 3’ten yüzde 5-6 oranına çıkardık sözleri tamamen hayal ürünü" dedi.

Ağabeyi katliam sanığı mı?

Bu arada Eurasfalt’ın sahibi Serdar Kepenek’in, Sivas Madımak Oteli katliamının firari sanıklarından Yalçın Kepenek’in kardeşi olduğu da iddia edildi. Katliamla ilgili görülen davada firari olarak aranan ve 2003’te yakalanan Yalçın Kepenek hakkında Sivas olaylarına karıştığı gerekçesiyle Ankara 1 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi’nce verilmiş 7.5 yıl hapis cezası bulunuyor.

2 yıl önce kurulan Eurasfalt’ın merkezi Ulus’ta

CHP’li Kemal Kılıçdaroğlu’nun İsfalt’ın 3.8 milyon euro danışmanlık ücreti verdiğini iddia ettiği Eurasfalt firmasının ortakları, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre Serdar Kepenek ve Ersun Görener. Şirket, inşaat mühendisliği, su (hidrolik) mühendisliği ve trafik mühendisliğini kapsayan projelerle ilgili mühendislik ve danışmanlık hizmeti vermek üzere 26 Şubat 2007’de, 100 bin TL sermayeyle kurulmuş. İddialarla ilgili olarak Serdar Kepenek ile görüşmek üzere şirketin 2.Ulus’taki adresine gittik. Gümüş Sokak Beyazgül Apartmanı’ndaki şirketin zilini çaldığımızda açan olmadı. Daha çok konut olarak kullanılan apartmanın görevlisi "şirketin faaliyette olduğunu ancak dün kimsenin gelmediğini" söyledi. Şirketin ortaklarından olan Serdar Kepenek, 2003 yılında Hamburg MÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri arasında da görünüyor. Ancak MÜSİAD yetkilileri, Kepenek’in yönetimde yer aldığı Hamburg MÜSİAD’ın feshedildiğini, Kepenek’le herhangi bir bağlantılarının da olmadığını söyledi.

Kepenek’in Eurasfalt dışında ortak olduğu diğer şirket ise; GRC İnşaat Mimarlık Mühendislik Danışmanlık Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi. 18 Temmuz 2008’de kurulan şirketin faaliyet alanı mühendislik faaliyetleri ve teknik danışmanlık. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre bu firma da Eurasfalt’la aynı adreste faaliyette görünüyor. Sevda Kepenek’in de ortak olduğu şirketin aynı binada olduğunu gösterir bir tabela ise rastlamadık.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbasa-3-milyon-785-bin-euroluk-yolsuzluk-suclamasi_67551.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!