Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Topbaş’a İstifa Çağrısı

Önceki gün İstanbul’da meydana gelen sel olaylarında 1 belediye işçisinin hayatını kaybetmesi ve bir çok yurttaşın evinin kullanılamayacak duruma gelmesinin yankıları sürüyor. Kentbilimcilerin yanı sıra ana muhalefet partisinin de tepki gösterdiği İstanbul’un sele karşı zafiyetinin, bu kez tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılması için çalışmalar

BirGün Gazetesi
Topbaş’a İstifa Çağrısı

Önceki gün İstanbul’da meydana gelen sel olaylarında 1 belediye işçisinin hayatını kaybetmesi ve bir çok yurttaşın evinin kullanılamayacak duruma gelmesinin yankıları sürüyor.

Kentbilimcilerin yanı sıra ana muhalefet partisinin de tepki gösterdiği İstanbul’un sele karşı zafiyetinin, bu kez tüm ayrıntılarıyla masaya yatırılması için çalışmalar başlatıldı.

‘MECLİS, SELİ ARAŞTIRSIN’ ÖNERİSİ

CHP’nin çiçeği burnunda Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi düzenlediği ilk basın toplantısında, sel felaketi konusunu da ıskalamadı. İstanbul’da geçen yıl da ölümlerle sonlanan bir sel felaketi yaşandığını hatırlatan Hamzaçebi, şunları söyledi:

“İstanbul 15 yıldır bir anlayış tarafından yönetilmektedir. Bu anlayışın ilk belediye başkanı bugün Başbakandır. O anlayışın İSKİ genel müdürü bugün Bakandır. O anlayış İstanbul'u halen yönetmektedir. İstanbul'a rant gözüyle bakan bir anlayışın İstanbul'a bir yağmurda sele teslim etmesi kaçınılmazdır. Burada hükümeti göreve davet ediyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, bu durum nedeniyle görevinden istifa etmelidir. İSKİ Genel Müdürü görevde kalmamalıdır. Bunun bir sorumlusu mutlaka olmadır.”

Hamzaçebi, sele ilişkin de dün bir Meclis araştırma önergesini TBMM Başkanlığına sunacaklarını bildirdi.

TEKİN: İŞÇİ, SELİN DEĞİL RANTIN KURBANI

Önceki gün açıklama yapan İstanbul eski İl Başkanı, CHP Parti Meclisi yeni Üyesi Gürsel Tekin ise 1 işçinin sele kapılarak hayatını kaybettiği Kadıköy Kurbağalıdere’ye ilişkin şunları söylemişti:

''Burası, milyonlarca liralık rantın döndüğü bir bölgeye çevrildi. Ümraniye'den Kadıköy'e uzanan bu bölgede kimlere toprak döküm izni verildi. Derenin doğal yatağı hangi imar müdahaleleri yüzünden bozuldu. Yetkililer bunun hesabını vermeyecek mi?''

Kurbağalıdere Bölgesi'nin doğal yatağının toprak döküm sahası haline getirildiği ve imara açıldığı  için taştığını belirten Tekin, ''Aynı tehlike Bostancı Deresi için de geçerli. Birkaç ay önce uyardık, yine uyarıyoruz. Yeşil alanları ve dere koruma bantlarını başka amaçlar için kullandırtmayın'' dedi.

CHP PM Üyesi Gürsel Tekin, aynı mevkide bulunan Bostancı Deresi'nde yapılan değişikliklerin de felakete davetiye çıkarttığını belirterek  şöyle konuştu: "Derenin etrafında olması gereken koruma bantı bir süre önce imara açıldı. Yeşil alan yok edilerek inşaat yapıldı. Tüm bunlar yaşanırken, gerek TV'lerde, gerek basın açıklamalarında yaklaşan tehlikeye dikkat çektik. Ama buna rağmen planlar değiştirildi.''

‘Ölüm deresi’, ulaşımı aksatmaya devam ediyor

İstanbul Kadıköy'de önceki gün bir belediye işçisinin yaşamını yitirdiği sel felaketinin izleri hâlâ sürüyor. YURTKUR Ataşehir Kız Öğrenci Yurdu’nun da yakınında bulunan köprüde yaşanan can pazarını, yurtta kalan öğrencilerden Marmara Üniversitesi 1.sınıf öğrencisi Aliye Durmaz, şu sözlerle anlattı:

“Sabah sınava yetişmek için erken kalktım. Köprüye geldiğimde durum tam bir felaketti. Okula tek geçişimizin olduğu köprü yıkılmıştı. Bizim de sınava yetişmemiz gerekiyordu. Belediye tarafından tahsis edilen bir araba bizi Örnek Mahallesi’ne, E-5 yoluna kadar bıraktı. E-5’teki manzara da pek farklı değildi. 5 dakikalık yol mesafesini 1 saatte aşabildik. Tek kelimeyle perişan olduk, hala da perişanız”

“2 günlük yağmurda nasıl böyle bir tablo ortaya çıkar?” diye soran Durmaz, bugüne dek dereyi ıslah etmeyen yetkililerin hesap vermesi gerektiğini söyledi.

Öte yandan; Ulaşım problemi ise dün de devam etti. Köprünün kullanılamaz hale gelmesi, ev ve işyerlerine ulaşmak isteyen yayaların büyük sıkıntılar yaşamasına neden oldu. Yurttaşlar, Örnek Mahallesi’ndeki evlerin bulunduğu bölgeye ulaşmak için E-5’ten dolanmak durumunda kaldı. Belediye yetkilileri ise yurttaşların geçmemesi için köprüde nöbet tutmayı sürdürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topbasa-istifa-cagrisi_80263.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!