Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı, İstanbul' un Gülen Yüzü Oluyor

İstanbul yapılan çalışmalarla her geçen gün yeni bir çehreye kavuşuyor. Haliç, Sütlüce, Kağıthane, Sadabat, Gülhane Parkı gibi bölgelerde gerçekleş

Zamanb>İstanbul yapılan çalışmalarla her geçen gün yeni bir çehreye kavuşuyor. Haliç, Sütlüce, Kağıthane, Sadabat, Gülhane Parkı gibi bölgelerde gerçekleştirilen dönüşüm projelerinden sonra Topkapı da bambaşka bir yüzle ortaya çıkmaya hazırlanıyor. Bir açık hava müzesini andıracak olan Topkapı Şehir Parkı, büyüklüğü itibariyle de İngiltere’nin ünlü Hyde Park’ını andıracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan Topkapı Şehir Parkı, şehrin en büyük parkı olacak. Park açıldığında, bir zamanlar mezbelelik halde olan, seyyar satıcılardan geçilmeyen Topkapı, modern bir çehreye kavuşuyor. Topkapı, Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet’in şehrin fethinde giriş yaptığı kapı olarak biliniyor. Tarihî kapı, kötü yapılaşmanın etkisiyle, çirkin bir görüntüye bürünmüştü. Topkapı’daki çalışmaların son aşamaya geldiğini belirten belediye yetkilileri, parkın yerel seçimler öncesinde Mart 2004’te İstanbulluların hizmetine sunulacağını bildirdi.

Yapımına 1995’te başlanan şehrin en büyük parkında, bir de suni gölet yer alacak. Sosyal tesisler, kütüphaneler, sahaflar çarşısı, sergi salonları, restoran ve çay bahçeleri ile müzeler bulunacak. Anadolu Otogarı’nın yerinin altına otopark yapıldı. Buranın üstü de Sultan Mehmet ve kumandanlarının ‘Otağlar Külliyesi’ ile ‘Fetih Tarihi Müzesi’ olarak düzenlenecek. Mekanın yanında yer alan Cevizlibağ hafif metro raylı sistemiyle, İstanbullular doğal açık hava müzesi haline getirilmiş parka, çocukları ve aileleriyle rahatlıkla ulaşabilecek.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yapı İşleri Müdürlüğü’nce 25 Ocak 1999’da yapımına başlanan Topkapı Şehir Parkı, 354 bin metre kare alanda inşa ediliyor. Güneyde şehrin karasularına bitişik, kuzeyde D-100 Karayolu’na cepheli, Batıda Merkez Efendi Mezarlığı, doğuda Topkapı Mezarlığı ile çevrili bir alanda kuruluyor. Proje kapsamında, Cevizlibağ’dan Topkapı yönüne giden ve gelen yol, mevcut Topkapı tramvay durağının üstü 70 metrelik köprüyle kapatılıyor. İki parkın birleştiği bu bölümde yeşil alan, tramvay durağı ve otobüs ceplerine inen merdivenlere bağlantılı yaya yolları yapılıyor.

Anadolu’dan gelen binlerce insanın kentle tanıştığı Topkapı’daki eski otogarların kaldırılmasının ardından, belediye, 1995 yılında da baraka ve binaların yıkımına başlamıştı. Bu süre içinde başlanan Topkapı alt geçitleri inşaatları ise 1999 yılında hizmete alınmıştı. Belediyenin Anadolu ve Trakya Bölgeleri’nin birleştirilmesi yönündeki başvurusu, İstanbul 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nca 17 Ocak 2001 tarihinde onaylanmış ve 29 Ağustos 2002 tarihinde inşaata başlanmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-istanbul-un-gulen-yuzu-oluyor_7221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!