Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı Sarayı 'Müzekent'e Dönüşüyor

Topkapı Sarayı'nın depolarındaki on binlerce eser gün ışığına çıkarılıyor. "Suru Sultani" projesi kapsamında restore edilen binalarda Topkapı Sarayı ve Arkeoloji Müzesi'nin depolarında bekletilen binlerce tarihi eşya ve eser sergilenecek. Bugüne kadar Topkapı Sarayı ve Arkeoloji Müzesi'ne ait eserlerin sadece yüzde 10'u sergilenebiliyordu. Yeterli

CNN Türk
Topkapı Sarayı 'Müzekent'e Dönüşüyor

Topkapı Sarayı'nın depolarındaki on binlerce eser gün ışığına çıkarılıyor. "Suru Sultani" projesi kapsamında restore edilen binalarda Topkapı Sarayı ve Arkeoloji Müzesi'nin depolarında bekletilen binlerce tarihi eşya ve eser sergilenecek. Bugüne kadar Topkapı Sarayı ve Arkeoloji Müzesi'ne ait eserlerin sadece yüzde 10'u sergilenebiliyordu. Yeterli sergi alanı olmadığı için depolarda kalan eserler bu projeyle birlikte ziyaretçilerin ilgisine sunulabilecek.

İstanbul'un 2010 kültür başkenti olması nedeniyle uzun zamandır gündemde olan onarım projeleri hızla hayata geçiriliyor.  Şu anda 3 binanın restorasyonu sürüyor. Bu binalardan biri Matbaa-i Amire. Önümüzdeki aydan itibaren ise restorasyonların tamamlanıp eserlerin sergilenmeye başlaması bekleniyor.
 
Proje tamamlandığında Topkapı Sarayı, içindeki tüm eserleri ancak 3 günde gezilebilen bir 'müzekent' haline dönüşmüş olacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayi-muzekente-donusuyor_62620.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!