Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Saray Bahçesinde Ne Ararsan Var

Topkapı Sarayı’na Otobüs Girmeyecek

Dünyadaki sarayların en eskisi ve genişi olan Topkapı Sarayı’nın giriş kapısı Bab-ı Hümayun, turist otobüslerinin tahribinden kurtuluyor. Artık otobüsler saray kapısından geçemeyecek.

Zaman Gazetesi
Topkapı Sarayı’na Otobüs Girmeyecek

ünyadaki sarayların en eskisi ve genişi olan Topkapı Sarayı’nın giriş kapısı Bab-ı Hümayun, turist otobüslerinin tahribinden kurtuluyor. Artık otobüsler saray kapısından geçemeyecek.

Kültür Bakanlığı, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonrasında saraya giren otobüsler için Cankurtaran’daki eski futbol sahasına 200 araç kapasiteli otopark yapıldı. Böylece araçların egzozundan kaynaklanan kirlenmeler ve giriş çıkışlarda karşılaşılan tahripler son bulacak. Çatladıkapı’ya her gün yaklaşık 300 servis otobüsü ve minibüsü park ediyor, yoğun zamanlarda ise bu rakam 350 büyük otobüse ulaşıyordu.

Yurtdışında turistik yerlere araç girmediğini anlatan İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Sultanahmet Meydanı’nın da yayalaştırılması gerektiğini söylüyor. Seyahat acentelerinin turistleri tarihî eserlerin kapısına kadar götürdüğüne işaret eden Taşbaşı, saraya girişlerin yasaklanacak olmasının tarihe sahip çıkma amacı taşıdığını vurguluyor.

Yasağın, Kültür Bakanlığı’nın Sur-ı Sultani projesi çerçevesinde hayata geçirileceğini ifade eden Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, kararın alkışlanması gerektiğini ifade ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayina-otobus-girmeyecek_46700.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Çuhadaroğlu S 50 Sistemi

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!