Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topkapı Sarayı'nda 220 Milyon Bütçeyle Restorasyon

Topkapı Sarayı tarihinin en kapsamlı restorasyonunu geçiriyor. 220 milyon TL’lik bütçe ile yüzlerce nakkaş, restoratör ve akademisyenden oluşan ekip ihtişamlı tarihi yeniden ayağa kaldırıyor.

yapi.com.tr
Topkapı Sarayı'nda 220 Milyon Bütçeyle Restorasyon

Fatih Köşkü'nde meydana gelen çatlaklar ve Gülhane Parkı'ndaki duvarın yıkılmasıyla gündeme gelen Topkapı Sarayı tarihinin en kapsamlı restorasyon sürecini yaşıyor. 700 bin metrekarelik alanda inşa edilen sarayın, 340 bin metrekaresi günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi'ne tahsisli.

Çağdaş teknikler kullanılacak

Sabah gazetesinde yer alan habere göre şu anda Seferli Koğuşu, Fatih Köşkü, Kilerli Koğuşu, III. Ahmet Kütüphanesi, Harem 1-2- 3'üncü etaplar, Beşirağa Camisi, Matbah-ı Amire Koğuşları, Gülhane Hastaneleri, Askeri Depolar ve arkasındaki istinat duvarları ile Sur-i Sultanı birinci etabında hummalı restorasyon çalışmaları yürütülüyor. Yaklaşık 220 milyon liraya mal olacak 24 iş ve projede yüzlerce işci ile restoratörler, nakkaşlar, akademisyenler ve çeşitli bilim dallarında uzmanlar sarayı tekrar eski günlerine kavuşturmak için çalışıyor. Saray yapılarının aslına uygun restorasyonu ve saray koleksiyonlarının çağdaş tekniklerle sergilenerek ziyarete açılması hedefleniyor. Topkapı Sarayı'nda devam eden çalışmalar hakkında konuşan Müze Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşcı şunları söyledi: "Saray şu anda tarihinin en ciddi restorasyon sürecinden geçiriliyor.

Yazılı ve görsel belgelere göre

Topkapı Sarayı'nın binalarından avlu ve bahçelerine kadar birçok noktasında güçlendirme, restorasyon, peyzaj ve teşhir ve tanzim çalışmaları sürüyor. Saray yapılarının restorasyonu için bütüncül projeler hazırlanıyor. Güvenlik sistemleri kurulumu sürdürülüyor. Başta Harem olmak üzere saray yapılarının çini konservasyonu, kalemişi ihyaları ve restorasyonu, sıva ve derz ile çatı kurşunu imalatları ve izabesi yapılıyor. Ahşap pencerelerle kündekâri ve sedef kakma kapılar, dolap kapakları temizlenerek onarılıyor. Geçmişte belli bir güzergâh dahilinde ziyaret edilen Harem yapıları, hizmet birimleri boşaltılarak, restorasyon çalışmalarının bitmesinden sonra, yazılı ve görsel belgelere göre yapılacak düzenlemelerle ziyarete açılacak; böylece daha çok mekânın görülmesi ve daha iyi anlaşılması sağlanacak."

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayinda-220-milyon-butceyle-restorasyon_161947.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!