Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Topkapı Sarayı'nda 'Yangın' Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun, tarihi binaları kullanan müzelerin başında Topkapı Sarayı'nın geldiğini belirterek, sarayın bünyesinde bulunan arşivin, el yazması eserlerin bulunduğu mekanların çok iyi korunması gerektiğini bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Topkapı Sarayı'nda 'Yangın' Sempozyumu

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca düzenlenen 'Tarihi Binaları Kullanan Müzeler, Arşivler ve Kütüphanelerde Risk Yönetimi ve Yangın Güvenliği Sempozyumu'nun açılışı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Haluk Dursun tarafından yapıldı. Burada yaptığı konuşmada tarihi binaları kullanan müzelerin başında Topkapı Sarayı'nın geldiğine işaren eden Dursun, "Sarayın bünyesinde bulunan hem tarihi saray arşivi, hem de el yazmaları kütüphanelerin her biri hazine değerinde. Bu koleksiyonların çok iyi korunması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Topkapı Sarayı başta olmak üzere bütün müzelerin sadece eserlerini teşhir ve tanzim ederek güncel meraklılarına sunmadığını belirten Dursun, bu yerleri ayrıca gelecek kuşaklara hem bina hem de koleksiyon olarak aktarmak zorunda olduklarını vurguladı. Dursun, her biri konularında uzman olan konuşmacıların sempozyumda yaptıkları sunumlardan ve oturuma katılan müzecilerin değerlendirmelerinden bakanlık olarak çok yararlandıklarını ve sempozyumun sonuç bildirgesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca eksiklerin görülmesi ve önlemlerin alınmasında önemli katkı sağlayacağını kaydetti.

Etkinliğe, bakanlığın yanısıra İstanbul İtfaiye Eğitim Daire Başkanlığı, sivil savunma uzmanları, resmi ve özel müzelerden yetkililer katıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayinda-yangin-sempozyumu_123841.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!