Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı Sarayı’nın Silah Bölümü Yenilenmeli

Topkapı Sarayı Müze Müdürü İlber Ortaylı, müzelerin bir kere değil, sürekli olarak ödeneğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Örneğin müzenin silah bölümünün de yeni bir yere taşınması ve orada bulunan silahların bakımının yapılması gerekiyor” dedi.

Bugün Gazetesiopkapı Sarayı Müze Müdürü İlber Ortaylı, müzelerin bir kere değil, sürekli olarak ödeneğe ihtiyaç duyduğunu belirterek, “Örneğin müzenin silah bölümünün de yeni bir yere taşınması ve orada bulunan silahların bakımının yapılması gerekiyor” dedi.

Ortaylı yaptığı açıklamada, müzelerin bir kere değil, sürekli ödeneğe ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

DNA açıklaması
“Örneğin müzenin silah bölümünün de yeni bir yere taşınması ve orada bulunan silahların bakımının yapılması gerekiyor” diyen Ortaylı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Topkapı Sarayı’nın bakımı için taahhüt aldıklarını bildirdi. Sahte tarihi eserlerin müzelere sızmasının ardından “kaçırılma ihtimaline karşı camilerde sergilenen sakal-ı şerife DNA testi yapılmalı mı” tartışmalarına, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, DNA testinin “şık” olmayacağını belirtmişti.

Topkapı Sarayı’ndan sakal-ı şerişerin çalındığının ortaya çıkmasından sonra ise İlber Ortaylı da kutsal emanete DNA testinin mümkün olmadığını kaydetti. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğ lu da yaptığı açıklamada, sakal-ı şerişere DNA testi yapılmasına yönelik herhangi bir plan ya da program bulunmadığını belirtirken, "Öyle bir aidiyet konusunda çalışma yapmayı doğrusu şık bulmuyorum" dedi. Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, Türkiye’de toplam 1818 sakal-ı şerif bulunuyor. Bunlardan 422’si İstanbul’da, 153 Bursa’da, 98’i İzmir’de, 87’si Yozgat’ta, 83’ü de Balıkesir’de muhafaza ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayinin-silah-bolumu-yenilenmeli_48241.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!