Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı Sarayı’nın Tarihi Avlusu Yeniden Düzenledi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından 3.5 milyon YTL harcanarak ‘Türk Bahçesi’ tarzında yeniden düzenlenen Topkapı Sarayı’nın “1. Avlu Bahçe Düzenlemesi”, fethin 554. yıldönümünde açıldı.

ibb.gov.tr
Topkapı Sarayı’nın Tarihi Avlusu Yeniden Düzenledi

b>İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından 3.5 milyon YTL harcanarak ‘Türk Bahçesi’ tarzında yeniden düzenlenen Topkapı Sarayı’nın “1. Avlu Bahçe Düzenlemesi”, fethin 554. yıldönümünde açıldı. Törene Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Valisi Muammer Güler, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul İl Kültür Müdür Vekili Haluk Dursun katıldı.

Bakan Koç; “Sarayın içinde gecekondu bile inşa etmişiz!...”
Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, “Yapılacak daha çok işimiz var. Belki 10 senelik. 10 sene benim bakan olmam lazım. Zührevi Hastalıklar Hastanesinin işi ne burada? Bu daha bir misal. Daha da önemlisi bu büyük sarayın içinde gecekondu bile inşa etmişiz. Gazeteciler, gazeteci olsa da bir gidip oraları görseler” diye konuştu.

Başkan Topbaş; “İstanbul’u bir turizm şehri olarak geleceğe taşıyacağız”
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da yaptıkları bahçe düzenlemesinin 3.5 milyon YTL’ye mal olduğunu ifade ederek, eskiden sarayın bahçesine araçların girebildiğini, yapılan yeni düzenlemeyle buna izin verilmediğini ve yeşillik alanların artırıldığını, avlunun çiçeklerle bezendiğini söyledi. İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olduğuna da dikkati çeken Topbaş, kentin kültürel değerlerini geleceğe taşıdıklarını ifade etti.

Topbaş, şöyle konuştu: “İstanbul'un gerçek anlamda bir turizm kenti olması ve kültür değerlerini geleceğe taşımayı hedefledik. Turizme hizmet veren bu muhteşem sarayın etkisini arttırabilmek için Kültür Bakanlığımızla, Valiliğimizle birlikte Sur-i Sultani ile ilgili önemli bir protokol yaptık. Ve dedik ki, İstanbul’un ve Topkapı Sarayı’nın tarihi ihtişamını tam olarak hissettirmemiz lazım. Bu kapsamda ilk etapta sarayın birinci avlusunun çevre düzenlemesini yaptık. Esasında bu sadece projemizin birinci ayağı. Çünkü Tarihi Yarımada içerisinde Sur-i Sultani Eminönü ve Sarayburnu’nu kapsayan bir çalışma. Eminönü bölgesinden Sarayburnu’na kadar olan trafiğin yer altına alınmasından tutun da, bütün bu bölgelerin yeniden yapılmasında bütün adımları atıyoruz. Çünkü 2010 kültür başkenti olan İstanbul’un turizmden hak ettiği yansımayı alması için sorumluluğumuz var. Böylece kültürel değerlerimizi de restore ederek geleceğe taşımış olacağız.”

Sarayın Kubbealtı ve Adalet Kulesi de restore edildi
Ecdat yadigarı Topkapı Sarayı’nın avlu düzenlemesinin önemli olduğunu dile getiren İstanbul Valisi Muammer Güler ise, Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tarihi mekan düzenlemelerinde önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

İstanbul İl Kültür Müdür Vekili Haluk Dursun da Topkapı Sarayı'nda 20 dönüm bahçe düzenlemesi yapıldığını ifade ederek, ayrıca Kubbealtı ve Adalet Kulesi’nin de restorasyonunun tamamlandığını belirtti. Bahçe düzenleme çalışmasının İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapıldığını hatırlatan Dursun, böylece Türk bahçe düzenlemesi ve Türk su kültürünün seçkin örneklerinin sergilendiğini ifade etti. Törende konuşmaların ardından, restorasyonu tamamlanan Kubbealtı ve Adalet Kulesi ile Topkapı Sarayı Konferans ve Sergi Salonu’nun açılışı, Bakan Koç, Başkan Topbaş, Vali Güler ve beraberindekilerce gerçekleştirildi. Atilla Koç ve beraberindekiler, daha sonra düzenleme çalışmaları yapılan Topkapı Sarayı 1. avlusunu da gezdi.

Topkapı Sarayı’nın 1. Avlusu’ndan başlayan proje kapsamında Türk bahçe mimarisinin en güzel numunelerinden biri sergilendi. Eski resimlerden de yararlanılarak Türk bahçe mimarisinin nişanesi olarak servilerle, çınarlarla ve çeşitli çiçeklerle donatıldı. Sarayın bahçesinde Türk su kültürünün en önemli özelliklerinden biri olarak inşa edilen çeşmeler restore edildi ve atıl vaziyette bulunan tarihi aynılar çeşmelere takılarak sergilenmeye başlandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-sarayinin-tarihi-avlusu-yeniden-duzenledi_54419.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!