Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkapı Tarihine Yakışacak

Bakan Günay'ın İstanbul'a gelmesini fırsat bilip Topkapı Sarayı'nda görüştük ve Suri Sultani ile ilgili çalışmalardan, korsan yayıncılığa, Fazıl Say'la olan tartışmasından, Altın Portakal'ın seyrine, Ankara'daki kültür sanat dünyasının canlandırılmasından, Türkiye'nin yurtdışında tanıtılmasını öngören Yunus Emre Enstitüsü'ne kadar pekçok konu

Sabah Gazetesi
Topkapı Tarihine Yakışacak

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın göreve geldiğinden beri malum ajandası çok dolu. Öncelikli olarak selefi Atilla Koç döneminde bakanlığın üzerine sirayet eden rehavet havasını ortadan kaldıran Günay, 18 aylık dönemde bir taraftan Türkiye'nin birikmiş, hatta kronikleşmiş kültür ve sanat sorunları ile uğraşıyor, diğer taraftan da yurtdışında Türkiye'nin tanıtımını kültürel bir zemine oturtan projelerin hayata geçirilmesiyle uğraşıyor. Tabii, kültür sanat dünyasının sorunlarını hemen çözmenin pek de mümkünatı yok. Ama bir yerden de başlanması gerekiyor. Ki sorunların biri çözülse yeni sorunlar hemen baş gösteriyor. Bakan Günay'ın İstanbul'a gelmesini fırsat bilip Topkapı Sarayı'nda görüştük ve Suri Sultani ile ilgili çalışmalardan, korsan yayıncılığa, Fazıl Say'la olan tartışmasından, Altın Portakal'ın seyrine, Ankara'daki kültür sanat dünyasının canlandırılmasından, Türkiye'nin yurtdışında tanıtılmasını öngören Yunus Emre Enstitüsü'ne kadar pekçok konu hakkında konuştuk.

Hayalim Sur-i Sultani'yi tarihi niteliğine kavuşturmak

"İstanbul dünyanın çok özel kentlerinden birisi. Tarihi yarımada da İstanbul'un en özel mekânı. Osmanlılar olsun Bizanslılar olsun impatorluklarını buradan yönetmiş. Osmanlı İmpatorluğu'nda 18. yüzyıldan sonra yönetim Yıldız'a doğru kayınca burası ihmal edilmiş. Osmanlı'dan başlayarak Cumhuriyet döneminde de Sur-i Sultani alanı içerisine çeşitli kurumlar yerleşmiş. Biz Topkapı Sarayı'nı bir müze gibi dünyaya sunmuşuz ama sarayın çevresini tümüyle gezilebilir, görülebilir hale getirme konusunda ihmalci davranmışız. Şimdi onu gidermeye çalışıyoruz. Ben göreve başladıktan sonra aşağı yukarı 20 kurumla uğraşarak bu sahayı temizleme, Sur-i Sultani'yi kendi tarihsel ortamına uygun hale getirmeye çalışıyorum. Açıkçası burada bir master planı çalışmamız var. İlk aşama da bu ayın ortasında belli olacak. Ayrıca tarihsel ortamla bağdaşmayan kurumların bazılarını da yıkarak tasviye ediyoruz. Geçen yıl Sur-i Sultani içerisindeki Telgraghane'yi yıktık. Sağlık Bakanlığı'nın ünitelerini çıkardık. Matbaa Binası boşaltılmıştı, yanındaki Matbaa Lisesi'ni bu öğretim yılının sonunda taşıyacağız. Sarayın boğaza bakan yüzünde 1. Ordu Komutanlığı'nın kullandığı tarihi yapılar var. Genelkurmay Başkanlığı ve 1. Ordu Komutanlığı ile temas halindeyiz, bu yılın sonunda bu yapıları devralacağız. Darphane boşaltıldı, orayı da bu sahanın içerisine teşhir için katmaya çalışacağız. Saray sınırları içerisine Zührevi Hastalıklar Hastenesi kurulmuş, orayı boşalttık. Yani bu yılın sonunda ve 2010'un içeresinde depo ve teşhir alanımızı, 30 bin metrekare civarında artıracağız. Benim hayalim İstanbul'un bu özel mekânını tarihi niteliğine kavuşturmak. Çok öncelikli bir proje. İstanbul 2010'dan da bu çerçeve içerisinde yararlanıyoruz. Bize zaman ve imkân sağlıyor."

İstanbul 2010 için acele edilmeli

"İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesinde, böyle bir yönetimsel kriz çıkmasından dolayı son derece üzüntülüyüm. Biz konu olarak İstanbul 2010'la çok yakından ilgiliyiz ama yönetimsel olarak sadece temsil ediliyoruz. Yönetim Kurulu'nda bir temsilcimiz var. Konuyla, birkaç bakanlık ilgili. Bir bakan arkadaşımız koordinatör bakan sıfatını taşıyor ve yönetimsel olarak daha fazla inisiyatif kullanıyor. Umuyorum ki bu krizi çözme konusunda acele etme ihtiyacını bütün arkadaşlar hissederler."

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/topkapi-tarihine-yakisacak_67959.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!