Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Topkayı Sarayı'na Mimar Bulunamıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Vekili Yalçın Kurt, Topkapı Sarayı ile ilgili olarak üç defa proje ihale ettiklerini, ancak giren olmadığını belirterek, "Maalesef derinliği olan projelerde mimar bulamıyoruz" dedi.

Milliyet Gazetesi
Topkayı Sarayı'na Mimar Bulunamıyor

ültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Vekili Yalçın Kurt, Topkapı Sarayı ile ilgili olarak üç defa proje ihale ettiklerini, ancak giren olmadığını belirterek, "Maalesef derinliği olan projelerde mimar bulamıyoruz" dedi. İstanbul Ticaret Odası'nda (İTO) gerçekleştirilen "Eski Eser Binaların Yapımında Yaşanan Bürokratik Zorluklar" konulu panelde konuşan Yalçın Kurt, Türkiye'de bulunan yaklaşık 100 bin adet tescilli kültür varlığından 25 bininin, 50 bin adet adet sivil mimarlık örneği eserin de yaklaşık 20 bininin İstanbul'da bulunduğunu kaydetti. Bu varlıkların Koruma Kanunu'na göre mülkiyeti kimde olursa olsun, devlet malı niteliğinde olduğuna işaret eden Kurt, bu tür yapılardaki sorunları; Boğaz hariç düşük rant, mülkiyette çok paylılık, sahipsizlik ve kaderine terk edilmişlik, tescilli esere çivi çakılamaz yaklaşımı, rölöve, restorasyon ve restütisyon proje ve uygulamalarının maliyetinin yüksek olması şeklinde sıraladı.

Yalçın Kurt, kültür varlıklarının korunmasına ilişkin yapılan çalışmalara da değinerek Toplu Konut İdaresi'nin bunun için 10 yıl vadeli kredi verdiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/topkayi-sarayina-mimar-bulunamiyor_51352.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!