Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toplu Konuta 10 Milyar Lira

TOKİ, inşaat seviyelerine göre 3 ile 10.5 milyar lira arasında konut kredisi verecek. Krediden faydalanabilmek için inşaat seviyesinin en az yü

Radikal
Toplu Konuta 10 Milyar Lira

b>TOKİ, inşaat seviyelerine göre 3 ile 10.5 milyar lira arasında konut kredisi verecek. Krediden faydalanabilmek için inşaat seviyesinin en az yüzde 65'inin tamamlanmış olması gerekiyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), daha önce kredi açılmamış projelerin tamamlanması için kooperatiflere, sosyal kurumlara, belediyelere ve yapımcılara inşaat seviyesine göre 3 ile 10.5 milyar lira arasında değişen oranda kredi açacak.
TOKİ'nin tebliğinde, daha önce kredi kullanmamış toplu konut yapımcılarına açılacak kredilerde uygulayacağı kriterler açıklandı. Buna göre, konut açığı tespit edilen Adıyaman, Ağrı gibi illerdeki projelere konut kredisi kullandırılabilmesi için inşaat seviyesinin en az yüzde 65'e gelmiş olması, depremden etkilenen Bolu, Düzce, Kocaeli, Sakarya ve Yalova illerindeki projelerin krediden yararlanabilmesi için inşaat seviyesinin yüzde 70'e gelmiş olması şartı aranacak.

Yüzde 80 tamamlanma şartı
Kişi başına geliri 1500 doların altında tespit edilen Afyon, Amasya, Bartın gibi illerdeki projelere konut kredisi kullandırılabilmesi için de inşaat seviyesinin yüzde 75'e gelmiş olması gerekecek. TOKİ, kalkınmada 1. derecede öncelikli Artvin, Çorum, Elazığ, K. Maraş, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kilis, Nevşehir, Niğde, Rize, Samsun'da konut kredisi kullandırmak için inşaat seviyesinin en az yüzde 80'e gelmiş olmasına bakacak. TOKİ, bu illerin dışında kalan yerlerde kredi kullandırmak için inşaat seviyesinin yüzde 85'e gelmiş olmasına bakacak.

TOKİ'nin açacağı kredi miktarları şöyle:

İnşaatın yüzde 65'i tamamlanmış konutlar için 10.5 milyar, yüzde 66'sı tamamlanmış konutlara 10.2 milyar kredi verilecek. Kredi miktarı konutun tamamlanma oranının bir puan artması durumunda 300 milyon lira azalacak. En son yüzde 90' tamamlanmış konutlara kredi verecek olan TOKİ bu miktarı 3 milyar olarak uygulayacak.

Kurum, vereceği bu kredileri iki taksit halinde ödeyecek. Kredi miktarlarının tespitinde, başvuru üzerine banka teknik elemanlarınca yapılacak inşaat seviyesi tespiti esas alınacak. TOKİ'ye talep olması halinde kısım kısım da kredi açılabilecek. Ancak her bir kısım 50 konuttun altında olamayacak.

Kredilere 10 yıl vade
TOKİ'nin kullandırdığı kredinin geri ödemesinde ise Yeniden Değerlendirme Metodu uygulanacak. Kredinin geri ödeme süresi de, konut büyüklüğü 100 metrekareye kadar olan konutlar için 120 ay, 101-150 metrekare konutlar için de 60 ay olacak.


http://www.yapi.com.tr/haberler/toplu-konuta-10-milyar-lira_16671.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!