Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Toplu Taşımada Türkiye Açılımı

Alışverişte, para çekmekte kullandığınız banka kartınızla artık otobüse, metroya binebileceksiniz. Toplu taşıma sisteminde ulusal standartların oluşturulması konusunda kolları sıvayan Bankalararası Kart Merkezi (BKM)'nin projesi ile banka kartları artık Türkiye'nin her ilinde bilet yerine geçecek.

Akşam Gazetesi
Toplu Taşımada Türkiye Açılımı

Alışverişte, para çekmekte kullandığınız banka kartınızla artık otobüse, metroya binebileceksiniz. Toplu taşıma sisteminde ulusal standartların oluşturulması konusunda kolları sıvayan Bankalararası Kart Merkezi (BKM)'nin projesi ile banka kartları artık Türkiye'nin her ilinde bilet yerine geçecek.

25 milyon bankasız

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından başlatılan Ulusal Toplu Taşıma Ödeme Sistemi projesi ile halen Türkiye'de sayılı şehirlerde kullanılan toplu taşıma kart sistemlerinin ulusal standartlar oluşturularak ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor. BKM Başkanı Hasan Ünal, bu proje ile şu an kullanımda olan tüm ödeme kartlarının Türkiye'nin her yerinde toplu taşımacılık sistemi kapsamında geçerli olacağını açıkladı.

Ünal, Türkiye nüfusun yüzde 25'inin henüz banka kartının bulunmadığını belirterek projenin amacını şöyle özetledi: 'Bu da yaklaşık 25 milyon kişinin bankacılık sektörü ile tanışmadığı anlamına geliyor. Toplu taşımada ulusal standartlar oluşturarak hala bankadan içeriye adımını atmamış insanları da sisteme çekeceğiz. Kayıtdışılığın azaltılmasına da katkı sağlayacak.' Tüm bankaların ortak standart ile kullandığı bir şehir uygulamasının bulunmadığının altını çizen Ünal, Bursa, İzmir, Antalya, Çanakkale, Kayseri, Bolu Kahramanmaraş'ta benzeri çalışmaların olduğunu hatırlattı.

Ulusal toplu taşıma standardının oluşturulması fikrinin BKM'ye üye bankaların ortak fikri ile oluştuğunu anlatan Ünal, 'Dünyada toplu taşımada banka kartlarının kullanıldığı bazı şehirler mevcut. Ancak ulusal bir standardın oluşturulduğu, bu kapsamda başka bir uygulama olduğunu bilmiyoruz. Bu anlamda Türk ödeme sistemleri dünyanın örnek alabileceği bir uygulamaya imza atacak' dedi.

Avrupa'da da geçecek

BKM Başkanı Hasan Ünal, toplu taşımada ulusal standartlarının oluşturulmasının ardından projenin ikinci aşamasında sistemin Avrupa Birliği ülkeleri ile entegre olması konusunda da çalışmalar yapacaklarını aktardı. Ünal, 'Türkiye'de herhangi bir şehirde toplu taşıma kartına sahip olan kart kullanıcıları, kartlarını Van'dan Paris'e, Londra'dan İstanbul'a kadar her il ve birçok ülkede kullanma imkanına kavuşacak' dedi.

4 milyar TL'lik hacim

Türkiye'de her gün 15 milyon kişi yaklaşık 20 bin araçla yolculuk ediyor. Bu trafiğin yıllık 4 milyar liralık bir ciro oluşturduğunu anlatan BKM Başkanı Hasan Ünal, toplu ulaşım araçlarında kartlı ödeme sistemlerinin kullanılmasıyla bozuk para derdinin ortadan kalkacağını ve ödemenin kolaylaşacağını ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toplu-tasimada-turkiye-acilimi_75197.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!