Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Toprak Holding'ten TMSF'ye 1.2 Milyar TL'lik Dava

Toprak Holding, Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) aleyhine İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi'nde 1 milyar 184 milyon 316 bin 555 lira tutarında maddi tazminat davası açtığını duyurdu. Toprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, TMSF'nin, Holding merkez binası Toprak Center'ı, 14 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak

Referans Gazetesi
Toprak Holding'ten TMSF'ye 1.2 Milyar TL'lik Dava

Toprak Holding, Tasarruf Mevduatı ve Sigorta Fonu (TMSF) aleyhine İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi'nde 1 milyar 184 milyon 316 bin 555 lira tutarında maddi tazminat davası açtığını duyurdu. Toprak Holding Hukuk İşleri Grup Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, TMSF'nin, Holding merkez binası Toprak Center'ı, 14 Temmuz 2009 tarihinde yapılacak ihale ile satışa çıkardığı hatırlatıldı.
 
Fon Kurulu üyelerine rücu edilsin talebi

Toprak Grubu'nun TMSF'ye olan borcunu fazlasıyla ödediği, yapılan satışlar hukuksuz olduğu iddia edilen açıklamada, şunlar kaydedildi. "Kendi yükümlülüklerini yerine getirmeyen, borcumuzu fazlası ile ödememize rağmen yüzlerce taşınmazımız ve 23 sanayi tesisimiz üzerindeki haciz, ipotek ve temliklerini imzalanan protokole göre kaldırması gerekirken kasıtlı olarak kaldırmayan ve bu nedenle finans kuruluşlarından kredi teminimizi imkânsızlaştırıp, sanayi tesislerimizin çalıştırılmasına engel olup, zararımıza sebep olan TMSF aleyhine İstanbul 1. Ticaret Mahkemesi'nde 1 milyar 184 milyon 316 bin 555 lira (yaklaşık 800 milyon dolar) tutarında maddi tazminat davası açtık. TMSF aleyhine açılan bu davada verilecek karar üzerine devlete yüklenecek bu zararın, başta Ahmet Ertürk olmak üzere, Fon Kurulu Başkan Yardımcısı Fethi Çalık, Tahsilat Dairesi Başkanı Fahrettin Özyapar ve Fon Kurulu Üyelerine de rücu edilmesini talep edeceğiz."
 
TMSF her zamanki gibi tehdit ediyor

TMSF'nin "haksız" yere yaptığı bu satışlara devam ederek, Toprak Holding'i baskı altında tutmaya ve açılan davalardan feragat etmeye zorladığı iddia edilen açıklamada, "TMSF'ye borçlu olan birçok iş adamının kamuoyunda açıkladığı üzere, TMSF bizi her zaman olduğu gibi tehdit etmeye devam ediyor. Ancak bu sefer tehditlere boyun eğip, davaları geri çekerek, Remzi Gür'e Aslanlı Köşk'ü 117 milyon lira eksik bedelle hediye etmeyeceğiz. Yasal haklarımızı sonuna kadar kullanıp, ne İstinye Aslanlı Köşk, ne Kuşadası, ne de Paşabahçe ihalelerinin feshi davalarından vazgeçmeye niyetimiz yok" denildi.
 
Aslanlı Köşk'ün Remzi Gür'e ucuza satıldığı iddia edilmişti

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu(TMSF) tarafından satışa çıkarılan Aslanlı Köşk`ü, 23 milyon 800 bin lira bedelle Başbakan Erdoğan'a yakınlığıyla bilinen Remzi Gür'e satılması da tartışmalara neden olmuştu. Toprak Holding köşkün değerinin aslında 164 milyon dolar olduğunu ve satıştan 149.1 milyon dolar zarar edildiğini ileri sürmüştü. İstinye Aslanlı Köşk 10 bin 120 metrekare arsaya sahip olduğu ve metrekare satış fiyatının bin 470 dolara tekabül ettiğine işaret edilmişti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/toprak-holdingten-tmsfye-1-2-milyar-tllik-dava_70129.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!