Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tosyalı'nın Yatırımı Cari Açığı 1 Milyar Dolar Azaltacak

Krize rağmen Osmaniye'de 1 milyar dolara kurduğu yassı ve yapısal çelik üretim tesisi ile 2500 kişiye iş imkânı sağlayan Tosyalı Holding, Türkiye'nin cari açığını da 1 milyar dolar azaltacak. 20 aydan kısa sürede tamamlanan tesiste üretim 1 Aralık 2009'da başladı.

Referans Gazetesi
Tosyalı'nın Yatırımı Cari Açığı 1 Milyar Dolar Azaltacak

Krize rağmen Osmaniye'de 1 milyar dolara kurduğu yassı ve yapısal çelik üretim tesisi ile 2500 kişiye iş imkânı sağlayan Tosyalı Holding, Türkiye'nin cari açığını da 1 milyar dolar azaltacak. 20 aydan kısa sürede tamamlanan tesiste üretim 1 Aralık 2009'da başladı. Cumartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı törenle resmi açılışı yapılan tesisin 70'ten fazla ülkeye ihracat yaptığını belirten Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı, "Tamamen Türk mühendisliğinin ürünü olan bu tesis doğrudan 2500, yan sanayi ile birlikte 10 bin kişiye istihdam sağlıyor. Tesis bu yıldan itibaren Türkiye'nin cari açığının azalmasına 1 milyar dolarlık katkıda bulunacak" dedi.
 
58 yıllık bir hayaldi

Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki 2 milyon ton/yıl kapasiteli tesis, özel sektör eliyle sıfırdan yapılan ilk yassı çelik tesisi oldu. Nisan 2008'de temeli atılan tesisin dünyadaki krize rağmen Kasım 2009'da deneme üretimlerine başladığını belirten Tosyalı, "Bu tesis 58 yıllık bir hayalin tezahürüdür. Yatırımlarımız devam edecek. Babamın soba borusu üretmek için işlediği her sac, 1950'lerde ithal ediliyordu. 70'lerde bir bobin sac alabilmek için 3 yıl beklememiz gerekiyordu. Erdemir satışa çıkmıştı; 17 ortakla almak istedik ama olmadı. 2006'da yabancı bir ortakla yassı çelik fabrikası kurmak için 6 ay süresince yoğun bir biçimde görüştük ancak o da olmadı. 17 ortakla olmadı, 2 ortakla olmadı; şimdi tek başımıza yaptık" diye konuştu.

Tesisin, Türkiye'nin yassı ve uzun ürün üretim dengesizliğini önemli ölçüde gidereceğini vurgulayan Tosyalı, çelik boru sektöründeki taleplere artık çok daha güçlü ve hızlı cevap verebileceklerini söyledi. Tosyalı, aynı bölgede çok yakında üretime başlayacak yeni boru ve profil üretim hatlarıyla rekabetçi yapılarını daha da güçlendireceklerini kaydetti.
 
Çevre için 20 milyon euro

Türkiye'de özel sektör tarafından sıfırdan yapılan ilk yassı çelik üretim tesisi olan yatırım, 2 milyon ton üretim kapasitesiyle demir-çelik sektörünün ilk 5 tesisi arasında yer alıyor. Tesis, 20 milyon euroya mal olan tozsuzlaştırma teknolojisine sahip. Bu sayede tesisten, çevreye yayılacak toz ve gaz absorbe edilerek Avrupa Birliği standartlarının yarısı oranında toz salımı gerçekleştirecek.
 
9 metrekareden 13 fabrikaya

Baba Şefik Tosyalı'nın 1952'de 9 metrekarelik soba borusu atölyesinden adım adım Türkiye'nin en büyük sanayi toplulukları arasına yükselen Tosyalı Holding'in temelinde soba borusu üreten Tosyalı Ticaret yer alıyor. Şefik Tosyalı, şirketi 58 yıl önce soba boru üretimi ve ticareti için kurdu. Daha sonra İskenderun'un ilk holdingi unvanını kazanan Tosyalı'da bayrak 1980'lerde Fuat, Ayhan ve Fatih kardeşlere geçti. Grupta kurumsallaşma süreci 1988'de Tosyalı Metal Ticaret AŞ ile başladı. Tosyalı Holding'in bugün Osmaniye'de 2, İstanbul'da 1, İzmir'de 1 ve İskenderun'da 9 olmak üzere 4 ilde 13 tesisi bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tosyalinin-yatirimi-cari-acigi-1-milyar-dolar-azaltacak_76503.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!