Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trabzon DTM'nin İnşaatına Start

Trabzon'da yapılacak toplam 80 milyon dolarlık Dünya Ticaret Merkezi (DTM)'nin temeli törenle atıldı. İstanbul'dan sonra Türkiye'de ikinci, DTM ola

Dünyab>Trabzon'da yapılacak toplam 80 milyon dolarlık Dünya Ticaret Merkezi (DTM)'nin temeli törenle atıldı. İstanbul'dan sonra Türkiye'de ikinci, DTM olacak olan Trabzon DTM, ilk etap inşaatını Nata İnşaat firması gerçekleştirecek.
İstanbul Dünya Ticaret Merkezi öncülüğünde Trabzon İl Özel İdaresi, Trabzon TSO, Trabzon Belediyesi, Trabzon Ticaret Borsası ve Kaşüstü Belediyesi'nin iştirakiyle 57 bin metrekare alan üzerine kurulacak olan Trabzon DTM, 10 ay içinde fuar düzenlenecek konuma getirilecek. 25 bin metrekare kapalı alanı bulunan söz konusu merkez 18 ayda bitirilecek birinci etap projesi 15 milyon dolara çıkacak.

5 yıldızlı bir otel, kongre salonları, alışveriş merkezleri, yüzme havuzları ve marinadan oluşacak ikinci etapta ise 25 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirilecek. Kompleksin tamamı ise 80 milyon dolara mal olacak.

2003 Haziran ayında Karadeniz Havzası Ticaret ve Sanayi Odalarının katılacağı uluslararası bir fuarın yapılması planlanan TDTM'nin açılış konuşmasını Trabzon TSO Meclis Başkanı Ali Osman Ulusoy yaptı. Bu merkezin Trabzon'a yapılan en büyük ve en güzel yatırımlardan biri olduğunu belirten Ulusoy, bu aşamaya getirilmesinde İTO Başkanı Mehmet Yıldırım ve İTO Meclis Başkanı Atalay Şahinoğlu ile kendisinin de büyük çaba gösterdiklerini söyledi. İTO Başkanı Mehmet Yıldırım ise, Anadolu'da DTM açma fikrini gündeme getirdiklerinde Urfa, Kayseri ve Trabzon'un talipli olduğunu belirterek, "Dünyada 276 DTM var. 277. DTM'nin temelini burada atıyoruz. Yılda 10 fuar yapılsa 10 bin kişi gelse 100 bin kişi eder. Bu da bir kent için çok önemli bir turizm hareketidir" dedi.

İTO Meclis Başkanı Atalay Şahinoğlu da, ülkelerin zenginleşmeyi sağlaması için iki olayı gerçekleştirmesi gerektiğini ifade etti. DTM'nin yapımı tamamlandıktan sonra kente çok büyük bir hareketlilik katacağını belirten Trabzon Valisi Adil Yazar, "Burası öncelikle Karadeniz Havzasında bulunan ülkelerin iş dünyası mensuplarını bir araya getirecektir. Bu nedenle de Trabzon giderek, uluslararası düzeyde iş yapan tüccar, ihracatçı, bilim adamı ve sanayicinin buluştuğu ve ayrıca turizm amaçlı seyahat edeceği bir kent konumuna gelecektir" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trabzon-dtmnin-insaatina-start_1559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!