Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Trabzon'da 7,8 Milyon Liralık İnovasyon Merkezi

Yeni teknolojik ürünlerin piyasaya sunulması amacıyla kurulacak 7,8 milyon değerindeki Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi'nde, Doğu Karadeniz'deki sanayi tesislerine hizmet verilmesi planlanıyor.

yapi.com.tr/AA
Trabzon'da 7,8 Milyon Liralık İnovasyon Merkezi

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu, yaptığı açıklamada, Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi'nin kuruluş kararının Trabzon Valiliği, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon TSO, Trabzon Ticaret Borsası, Of TSO ile Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından alındığını ve bu doğrultuda ilgili protokollerin gerçekleştirildiğini söyledi.

Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi'nin inşasına bir süre önce Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde başlandığını belirten Hacısalihoğlu, binanın yapımını Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin üstlendiğini anımsattı.

Hacısalihoğlu, merkezin Trabzon'un ekonomik kalkınmasına ve rekabet edebilirliğine katkıda bulunacağını vurgulayarak, "Bir taraftan da Trabzon'da mevcut veya gelişmekte olan kamu ve özel girişimlerin, girişimcilerin ve üniversitelerin Ar-Ge ve inovasyon potansiyellerini artırmasına veya geliştirmesine katkı yapacaktır." dedi.

"Merkezin en önemli katkılarından biri de ilaç endüstrisine olacak"

Merkezin 11 bin 30 metrekare açık alan üzerine inşa edileceğine dikkati çeken Hacısalihoğlu, "7,8 milyon lira bedelle ihale edilen, 7 bin 379 metrekare kapalı alana sahip merkezin inşaatının yaklaşık yüzde 40'ı tamamlandı. Merkezde eğitim birimleri, kuluçka merkezi ve Ar-Ge laboratuvarları, katmanlı üretim teknolojileri, üç boyutlu tarama teknolojileri, toz metodolojisi, Ar-Ge birimleri, biyoteknoloji laboratuvarlarının yanı sıra yönetim ve idari birimler de bulunacak." diye konuştu.

Hacısalihoğlu, merkezin en önemli katkılarından birinin de ilaç endüstrisine olacağına işaret ederek, Ar-Ge laboratuvar ve ofislerinin bir kısmının, misyon ve vizyonuna uygun başarılı projeleri bulunan girişimcilere tahsis edilecek merkezin aynı zamanda bir kuluçka merkezi olmasının hedeflendiğini kaydetti.

Bu sayede merkezin yaptığı çalışmalarla sürdürülebilirliğini sağlayacak mekanizmanın da tesis edilmesine katkıda bulunulacağına dikkati çeken Hacısalihoğlu, merkezin, Ar-Ge'ye yatkın girişimcilerin bu alanda çalışmalarına olanak sağlayarak yeni fikirlerin ortaya çıkması ile sürdürülebilir toplumsal fayda yaratacağını söyledi. Yeni teknolojik ürünlerin piyasaya sunulması amacıyla kurulacak Trabzon İnovasyon ve Biyoteknoloji Merkezi'nde, Doğu Karadeniz'deki sanayi tesislerine hizmet verilmesi planlanıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trabzonda-7-8-milyon-liralik-inovasyon-merkezi_160574.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!