Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trafiğe Yeni Öneriler

İstanbul Valiliği'nin isteği üzerine Trafik Komisyonu'na AKP milletvekilinin sunduğu raporda, göçün önlenmesi, yeraltı otoparklarının geliştirilmesi, tercihli yolların hizmete sokulması önerileri yer aldı.

Sabah Gazetesi/Rıdvan Tezel
Trafiğe Yeni Öneriler

stanbul Valiliği'nin isteği üzerine Trafik Komisyonu'na AKP milletvekilinin sunduğu raporda, göçün önlenmesi, yeraltı otoparklarının geliştirilmesi, tercihli yolların hizmete sokulması önerileri yer aldı.

Başbakan Erdoğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde Ulaştırma Daire Başkanı olan AKP milletvekili Mustafa Ilıcalı, Trafik Komisyonu'na rapor sundu. İstanbul Valiliği'nin talebi üzerine rapor sunan AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, 12 maddelik çözüm önerisinde bulundu. Çözüm önerilerinin başında göçün önlenmesi geliyor. Raporda en geç iki yıl içinde tercihli yolların hizmete sokulması ve bu yollarda içinde en az 3 kişi bulunan otomobillerin seyrine izin verilmesi öneriliyor. Öneriler arasında yer ve yol altı otoparklarına öncelik verilmesi; sinyalizasyon sisteminin geliştirilmesi; trafik denetiminin belediyelere devredilmesi; Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nde otomatik geçiş sistemi değiştirilerek gişe sayısının azaltılması da yer alıyor.

Kurallara Uyulmalı
Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Yüksel Mermer, öncelikli olarak yasalarla belirlenmiş trafik kurallarına uyulmasının sağlanmasının büyük önem taşıdığının altını çizerek kısa vadeli önlemleri şöyle sıraladı: "Gelişi güzel park yapılmasının önüne geçilmesi, şerit ihlallerinin önlenmesi, trafik işaret ve ışıklarına riayetin sağlanması, trafik ışıklarının azaltılması, toplu taşıma araçları ve taksiler için önceden belirlenmiş durakların dışında dur/kalk yapılmaması, durak ve ceplerin tekrar düzenlenmesi, şehir merkezleri dışında tesis edilebilecek park alanlarının kullanıma açılması ve buralardan küçük otobüs tipi araçlarla merkezlere ulaşım yapılması, toplu deniz taşımacılığı özel teşebbüse verilerek rekabet ortamı yaratılması ve yolculara özendirilmesi, şehir içi otoparkların yeterli hale getirilmesi, mevcut yer yoksa otoparkların yol veya yeşil alan altına yapılması için teşvik verilmesi, belli yaşın üzerindeki araçların trafikten men edilmesi.''

Vize Gerçekçi Değil
Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Turkuaz Hareketi lideri Ali Müfit Gürtuna da yaptığı yazılı açıklamada "İstanbul'a vize uygulaması'' önerisinin "gerçekçi olmadığını'' savundu. Plaka sınırlaması önerisinin "Okullar olmasa Milli Eğitim'in idaresi kolay olurdu mantığı" olduğunu ileri süren Gürtuna "Asıl hedef, ulaşımda entegrasyon ve toplu taşıma olmalıdır. Toplu taşıma ise, raylı sistem ekseni üzerinde deniz ve kara ulaşımıdır. Hedef araç değil, insan taşımak olmalıdır'' dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trafige-yeni-oneriler_50972.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!