Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Trakya Cam, 160 Milyon Dolara Bulgaristan'da Fabrika Kuracak

Şişecam, 160 milyon dolar yatırımla Bulgaristan'da cam üretmeyi planlıyor. Şişecam'a bağlı Trakya Cam tarafından gerçekleştirilecek yatırımda altya

Dünyab>Şişecam, 160 milyon dolar yatırımla Bulgaristan'da cam üretmeyi planlıyor. Şişecam'a bağlı Trakya Cam tarafından gerçekleştirilecek yatırımda altyapıyı Bulgar hükümeti kuracak.

Şişecam kuruluşlarından düz cam üreten Trakya Cam, Bulgaristan'da başkent Sofya'nın 318 km kuzeydoğusundaki Targovişte kentinde 160 milyon dolar yatırımla bir cam fabrikası kurmaya hazırlanıyor. Arazi üzerindeki jeolojik çalışmaların yakında biteceği ifade edilirken, fabrikanın inşaatında görev almak isteyen firmaların teklif hazırlamaya başladıkları bildiriliyor. Firmanın yöneticisi ve Başkan Yardımcısı Alev Yaraman, yüklenici firma seçiminde cam fabrikası inşaatı tecrübesini gözönünde bulunduracaklarını söyledi.

İnşa edilecek tesis, üretim ve paketleme olmak üzere iki birimden oluşacak. Tesisin altyapısını ise Bulgar hükümeti gerçekleştirecek. Fabrikanın, ülkenin işsizliğin en yoğun yaşandığı bölgelerinden biri olan Targovişte'de 700 kişiye iş imkanı sağlayacağı tahmin ediliyor.

Trakya Cam'ın Bulgaristan'daki yatırımı geçen yıl gündeme gelmişti. Bulgar hükümetinin olumlu cevap vermesi üzerine şirket adına Yaramancı, hükümetten de Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Lidia Shuleva bir anlaşma imzalamışlardı. Bugün ise Bulgaristan Başbakanı Simeon Sax-Coburg, Yaramancı ve Genel Müdür Doğan Arkan'la biraraya gelerek yatırımın aytrıntılarını konuştu.

Türkiye'nin tek düz cam üreticisi Trakya Cam, dünya pazarının yüzde 3'ünü, Avrupa pazarının ise yüzde 9'unu elinde bulunduruyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trakya-cam-160-milyon-dolara-bulgaristanda-fabrika-kuracak_8613.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!