Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Tren Hattı Faya Çizilince Maliyeti Katlandı

Kırıkkale-Sivas hızlı tren projesinde, fay üzerinden ve köy ortasından geçen ilk projenin maliyeti, işi üstlenen şirketin “Uygulanamaz” raporunun ardından 120 milyon TL arttı.

yapi.com.tr
Tren Hattı Faya Çizilince Maliyeti Katlandı

2017, 2018 ve 2019 yıllarında toplam 8,5 milyar TL zarar açıklayan TCDD’nin mali hesapları, TBMM KİT Komisyonu’nda görüşüldü. 2019 yılı zararı ile KİT’ler içinde en fazla zarar eden ikinci kurum olan TCDD’yi zarar ettiren uygulamalar, komisyon toplantısında gündeme geldi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; TCDD, 2016 yılında 2,5 milyar TL zarar açıkladı. Kurumun 2017 yılı zararı 2,6 milyar TL, 2018 yılı zararı ise 3,4 milyar TL oldu. TCDD’yi 2019 yılında, “KİT’ler arasında en fazla zarar eden ikinci kurum” konumuna yükselten zarar toplamı ise 2,5 milyar TL oldu.

Kırıkkale-Yerköy ve Yerköy-Sivas arasını kapsayan hızlı tren projesindeki problemler, kurumu adım adım zarara götüren uygulamalara ışık tuttu. Kırıkkale-Sivas arasındaki hızlı tren hattı projesi, Ulaştırma Bakanlığı Altyapı genel Müdürlüğü’nce hizmet alımı yoluyla bir firmaya verildi. Firmanın hazırladığı proje, TCDD’ye gönderildi. İdare, Bakanlık’tan gelen proje kapsamında ihale açtı. İhaleyi, Eser İnşaat isimli bir şirket kazandı. Projenin inşa edileceği alana giden şirket yetkilileri, projede bazı aksaklıklar olduğunu belirledi. Şirket yetkililerince hazırlanan rapora göre, hattın bir kısmı baraj rezervuarı üzerine, bir kısmı da köyün tam ortasından geçecek şekilde çizildi. Yine rapora göre, hattın geçmesi planlanan bir bölümü de fay hattı üzerine kurgulanırken başka bir bölüm ise tarım bölgesinden geçirildi.

Projedeki aksaklıkları tespit eden yüklenici firma TCDD’ye, “Projenin sahada uygulanabilirliği yok” raporu gönderdi. Bunun üzerine, hattı değiştirme kararı alındı. İlk projede 10 kilometre olarak planlanan tünel, hat değişikliği ile 40 kilometreye çıktı. İlk proje kapsamında gerçekleştirilen ihale 85 milyon TL’ye mal edilirken değişikliklerin ardından toplam maliyet 202 milyon TL’ye çıktı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tren-hatti-faya-cizilince-maliyeti-katlandi_185786.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!