Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TRT Taksim Stüdyoları Edirnekapı'ya Taşınıyor

Tepebaşı'nda yer alan TRT Taksim Stüdyoları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı Spor A.Ş.'nin Edirnekapı'daki Genel Müdürlük Binası'na taşınacak. Tepebaşı'nda 14 bin metrekarelik alana inşa edilecek Suna Kıraç Kültür Merkezi'nin temeli yeni yılda atılacak. Arazinin 3 yıldır boşaltılması bekleniyordu.

Sabah GazetesiTepebaşı'nda yer alan TRT Taksim Stüdyoları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne (İBB) bağlı Spor A.Ş.'nin Edirnekapı'daki Genel Müdürlük Binası'na taşınacak. Tepebaşı'nda 14 bin metrekarelik alana inşa edilecek Suna Kıraç Kültür Merkezi'nin temeli yeni yılda atılacak. Arazinin 3 yıldır boşaltılması bekleniyordu. TRT'nin, binasını tahsis etmemesi nedeni ile bir türlü başlayamayan proje ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bir süre önce projenin yapılacağı 14 bin metrekarelik alınan sadece 5'te birinin TRT'ye, geri kalanının ise kendilerine ait olduğunu belirterek, TRT'nin kendisine yeni yer aradığını söylemişti.

Anlaşma yapılacak

Topbaş'ın sunduğu seçenekleri inceleyen TRT yönetimi Edirnekapı'daki Spor A.Ş. Genel Müdürlük Binası'nı uygun buldu. Bu kapsamda, önümüzdeki günlerde önce İBB'yle TRT arasında anlaşma yapılacak. TRT, kendi hissesini satacak. Teknik raporlar düzenlenecek. Daha sonra da TRT'nin Taksim Stüdyosu'nun Edirnekapı'ya taşınmasına başlanacak. TRT binasının yıkımı ise taşınmanın tamamlanmasının ardından gerçekleştirilecek. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul için en önemli projelerden biri olarak gösterilen 'Suna Kıraç Kültür Merkezi' projesi için Suna-İnan Kıraç Vakfı yaklaşık 300 milyon dolar bütçe ayırdı.

Bin 850 kişilik konser salonu

Projesini dünyaca ünlü mimar Frank Gehry'nin çizdiği kültür merkezi bittiğinde bünyesinde bir dram tiyatrosu, bin 850 kişilik bir konser salonu ve 4 bin araç kapasiteli otopark olacak. Bina, hem Pera Müzesi'ne hem de İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'ne alttan bağlanacak. Mimar Gehry, Aralık 2005'te kültür kompleksi projesini hazırlayıp, Suna-İnan Kıraç Vakfı'na verdi. Ocak 2006'da Başbakan Erdoğan, İnan Kıraç'a, arazinin TRT den belediyeye devrinde sorun olursa, konuyu AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müzezzinoğlu ve Topbaş'la takip edip, kendisini ilgilendirmesini söyledi. TRT'nin yeni yerleşkesi için Büyükşehir Belediye'sinin önerdiği beş farklı yerden hiçbirinde TRT ve Büyükşehir Belediyesi anlaşamayınca kültür projesi askıda kalmıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/trt-taksim-studyolari-edirnekapiya-tasiniyor_63463.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!